Τετάρτη 9 Ιουνίου 2021

Δεν τα κατάφερε κόντρα στο Παγκράτι ο ΘΕΟΝΗ Α.Σ.Καρδίτσας.

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα μετά τις νίκες επί Ολυμπιακού και Πανερυθραϊκού, δεν τα κατάφερε να περάσει αλώβητη κι από την έδρα του Α.Ο.Παγκρατίου, γνωρίζοντας την ήττα με 87-75, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Top8 της Α2 Εθνικής Ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν… σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27 πόντους (58-31), μετά από ένα καταιγισμό τριπόντων από το Παγκράτι (10/15).

Ο Α.Σ.Καρδίτσας προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε ένα 4-13 στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (62-44). Στη συνέχεια όμως το Παγκράτι ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι με το δεκάλεπτο να κλίνει στο -22 για τον ΑΣΚ (70-48).

Η Θεσσαλική ομάδα επιστράτευσε την άμυνα της στο τελευταίο δεκάλεπτο , προσπαθώντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι , αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει την διαφορά στους 8 πόντους (83-75) στο τελευταίο λεπτό , με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η ήττα με 87-75, κρατώντας όμως την διαφορά του πρώτου αγώνα (85-64) .

Παγκράτι-Καρδίτσα 87-75
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κωνσταντινίδου-Κοντίλης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 30-16, 58-31, 70-48, 87-75
Παγκράτι (Λιόγας): Μίχαλος, Κουφόπουλος 5 (1), Ονάσογλου 17 (4), Ματαλιωτάκης 5, Ξύδης 10 (2), Καραμαλέγκος 11 (3), Πεφάνης 5 (1), Δόξας 24 (1), Ντιαλό, Γκαβασιάδης 10.
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 6, Αμβράζης 2, Καρράς 12, Μακρής, Κακλαμάνος 12 (1), Γκρέκας 6, Βαβάτσικος 14 (2), Καλλές 5, Τσούκας 13 (2), Μόσορας 5 (1).