Παρασκευή 7 Μαΐου 2021

Στον τελικό Κυπέλλου Ανδρών ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον 25ο τελικό Κυπέλλου Ανδρών στην ιστορία του νικώντας με 108-71 το Λαύριο στον ημιτελικό του ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» θα διεκδικήσουν στον τελικό της Κυριακής (9/5) τον εικοστό τους τίτλο στον θεσμό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο δίλεπτο με τέσσερις (2-6), αλλά ο Παναθηναϊκός γρήγορα αντέδρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά, 27-16. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας με επιθετικό πλουραλισμό και πολλές λύσεις από τους Παπαπέτρου και Γουάιτ ξέφυγε και με 19, 53-34, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (53-37). Το συγκρότημα του Χρήστου Σερέλη βρέθηκε και στο -21 (60-39) αλλά αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 10-0 πλησίασε στους έντεκα (60-49) έχοντας πρωταγωνιστές τους Ντιαλό, Κάρτερ και Μουράτο. Όμως με οδηγό τον Σαντ-Ρος οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν ξανά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 74-56. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκός να σπάει το φράγμα του +30 για το τελικό 108-71.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Παναγιώτου-Συμεωνίδης (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 6 (2), Παπαγιάννης 3, Όγκαστ 5, Παπαπέτρου 12 (1), Χεζόνια 12 (2), Δίπλαρος, Κασελάκης, Γουάιτ 15 (4), Μήτογλου 16 (2), Μπέντιλ 19 (1), Σαντ-Ρος 18 (5).

Λαύριο (Σερέλης): Κόζι 4 (1), Κάρτερ 16 (2), Σάβατζ 6 (2), Μουράτος 10, Ντιαλό 25, Ντέιβις 2, Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 6, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.