Τετάρτη 5 Μαΐου 2021

Έβγαλε αντίδραση κόντρα στο πρωτοπόρο Παγκράτι ο ΘΕΟΝΗ Α.Σ.Καρδίτσας

Ο ΘΕΟΝΗ Α.Σ.Καρδίτσας κατάφερε να πάρει μια υπερπολύτιμη νίκη στην έδρα του κόντρα στο πρωτοπόρο Παγκράτι με 86 – 64, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό  Κακλαμάνος 30 (7) και σε μια πολύ καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.
Στην πρώτη περίοδο, ο ΘΕΟΝΗ Α.Σ.Καρδίτσας ξεκίνησε με 12-2 και βρέθηκε να προηγείται στο 10' με 21-15. Στη ημίχρονο το σκορ βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 43-32, ενώ στην τρίτη περίοδο το Παγκράτι αντέδρασε και μείωσε σε 58-51. Στην τέταρτη περίοδο όμως, ο ΑΣΚ έπαιξε καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 17-0, το σκορ έγινε 75-51 υπέρ του ΑΣΚ και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι, για να έρθει φυσιολογικά το τελικό 85-64.

Στο τέλος του αγώνα, και όπως αναφέρει ο πρόεδρος της ομάδας, Χρήστος Δεληγιάννης, ο Γιάννης Παπαχρήστος, πρώην αθλητής του ΑΣΚ, εμφανίστηκε με τούρτα  για τα γενέθλια του μικρού Βασιλάκη, με όλη την ομάδα να συμμετέχει σε αυτή τη χαρά :

«Αυτό είναι το μπάσκετ!! Αυτό είναι ο αθλητισμός. Αυτός είναι ο Α.Σ.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ !!!
Γενέθλια του Βασιλάκη μας σήμερα ! Έκπληξη στον μικρό με τον τεράστιο ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟ, πρώην αθλητή της ομάδας μας να σκάει μύτη στην λήξη με την τούρτα του μικρού μας! Στην χαρά του μικρού συμμετείχε όλη η ομάδα του Παγκρατίου καθώς σε τέτοιες χαρές τα αποτελέσματα περνάνε σε δεύτερη μοίρα!».

Καρδίτσα-Παγκράτι 85-64
Δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 58-51, 85-64
Διαιτητές: Παντελίδης-Τζιοπάνος Ν.-Ελευθεριάδης Πλ. (Βαρνάς)
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 17 (3), Αμβράζης 6, Καρράς 4, Μακρής, Κακλαμάνος 30 (7), Γκρέκας 9 (1), Βαβάτσικος 2, Καλλές 6, Τσούκας 11 (2), Μόσορας, Τσούμας.
Παγκράτι (Λιόγας): Ρετσινάς, Μίχαλος 1, Κουφόπουλος 5, Ονάσογλου 3, Ματαλιωτάκης 10, Ξύδης 5 (1), Καραμαλέγκος 8, Πεφάνης 7, Δόξας 18, Δαμιανός 2, Γκαβασιάδης 5.