Σάββατο 2 Ιανουαρίου 2021

Ήττα στην Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή για την Λάρισα Bread Factory (Φώτο)

Η ΚΑΕ Λάρισα Bread Factory έκανε ποδαρικό με το «αριστερό» στο 2021, καθώς ηττήθηκε μέσα στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 73-69 στην δέκατη αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έτσι δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών, ύστερα από την εντός έδρας νίκη απέναντι στο Μεσολόγγι BAXI.

Η Λαρισινή ομάδα έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο «διπλό» με δεδομένο ότι λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (45-31).

Μέχρι εκείνο το σημείο η Λάρισα Bread Factory κυριαρχούσε στο παρκέ με τον Τζέρι Σμιθ να κάνει απίστευτη εμφάνιση και να σκοράρει 26 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ αντίθετα είχε σε κάκιστη μέρα τους Ρας και Μπέρι, με τον δεύτερο να μένει για αρκετό χρονικό διάστημα εκτός αγώνα. Οι γηπεδούχοι, όμως, μετά το 45-31 υπέρ της θεσσαλικής ομάδας, «αφυπνίστηκαν» και με επιμέρους σκορ 28-9 τελείωσαν την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 59-54 και τελικά πήραν την πολύτιμη για αυτούς νίκη με 73-69.

Δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69.