Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020

ΓΣ Νίκαιας-Ίωνας Βόλου 74-86 (A1 ΕΣΚΑΘ )

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης η ομάδα του Ίωνα  έφυγε με το διπλό από την Λάρισα επικρατώντας στο κλειστό Ι.Πατάκης του Γ.Σ.Νίκαιας με 74-86.

Το ματς ξεκίνησε με την ομάδα του Βόλου να μπαίνει δυνατά να προηγείται 7-17,  όμως η Νίκαια ροκάνισε την διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε  στο 20-23. Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να λήγει στο 44-50

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Παπαναστασίου μείωσε στον πόντο , όμως η ομάδα του Πρέκα είχε τον έλεγχο του ματς με το δεκάλεπτο να λήγει στο 62-68... Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκαια ξαναπλησίασε όμως οι φιλοξενούμενοι μ΄ ένα εξαιρετικό Παυλόπουλο που έβαλε 3 τρίποντα κλείδωσε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Ντικούδης με 41 πόντους και 3 τρίποντα , ενώ από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαντζουράνης με 28.

ΓΣ Νίκαιας-Ίωνας Βόλου  74-86
Δεκάλεπτα: 20-23, 44-50, 62-68, 74-86.
Διαιτητές : Μαραμής - Λυτροσυγκούνης
Γ.Σ.Νίκαιας (Παπαναστασίου.): Τεμενούγκας ,  Παπαθανασίου ,  Θεοδώρου 1, Ρηγόπουλος8(1), Παπαναστασίου 6(1), Αμπντάλλα 4,  Ντικούδης 41(3),  Χαλκιάς 14(1).
Ίωνας (Πρέκας ): Κουμπούνης , Τζήμας 7(2), Πρέκας 5(1), Πέτκογλου , Μαντζουράνης 28,  Χρηστομάνος 15(1), Τοκατλίδης 1, Αγάλου-Λωρίτης 8(2),   Φοινικόπουλος , Γιαδίνης,   Παυλόπουλος 22(3), Βοσινάκης .