Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

Ίωνας Βόλου-Ανάληψη 71-68 (A1 ΕΣΚΑΘ )

Ο Ίωνας ήταν αυτός που επικράτησε στη Βολιώτικη μονομαχία με την Ανάληψη , παίρνοντας την νίκη με σκορ 71-68.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ίωνα έκανε την ανατροπή (12-24 , 33-37) και πήρε το προβάδισμα με το τέλος της περιόδου να τον βρίσκει μπροστά με 2 πόντους (50-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Πρέκα πέρασε μπροστά με 7 πόντους (57-50),  όμως η Ανάληψη με αντεπίθεση έφτασε και πάλι στο 59-57.. Στο τέλος έγινε μια πραγματική μάχη. Ο Χρηστομάνος έκανε το 66-64 για να ισοφαρίσει ο Ίλτσογλου με δύο βολές. Εκεί 50'' πριν το τέλος ο Παυλόπουλος με καλάθι εκτός ισορροπίας από την κορυφή έκανε το 68-66... Στην συνέχεια ο Ίλτσογλου πήγε για ντράιβ κέρδισε φάουλ και με 1 βολή κάνοντας  το 68-67... Η Ανάληψη για να σταματήσει το χρόνο , έκανε φάουλ και ο Παυλόπουλος με 2 βολές έκανε το 70-67...Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία από λάθος επαναφορά μετά από ταιμ αουτ να πάνε τον αγώνα στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Ίλτσογλου ήταν άστοχο και ο Χρηστομάνος με μια βολή κλείδωσε μια αγχωτική και δύσκολη νίκη για τον Ίωνα

Ίωνας Βόλου-Ανάληψη 71-68
Δεκάλεπτα: 12-24, 33-37, 50-48, 71-68.
Διαιτητές : Τσουμαχίδης - Παπαγιώτης
Ίωνας (Πρέκας ): Κουμπούνης 3(1), Τζήμας  , Πρέκας , Φοινικόπουλος , Γιαδίνης,  Γκίκας , Μαντζουράνης 25,  Χρηστομάνος 18, Τοκατλίδης 2, Αγάλου-Λωρίτης 9,  Παυλόπουλος 14(1), Βοσινάκης .
Ανάληψη(Τυμπας Στ) Ίλτσογλου 22(2) , Χροναίος 9(2), Τσαγκλής 2, Ντάτσιος , Ανέστης , Μπακίρης Κ. 4, Μπακίρης Α. , Αλεξίου 7(2), Βουγιούκας , Πανιόπουλος 8, Αγγελοκωστόπουλος 5(1), Κοντογιάννης.