Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Γ.Σ. Τυρνάβου-Κένταυρος Ζαγοράς 67-66 (Α2 ΕΣΚΑΘ )

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς σήμερα στο κλειστό του Τυρνάβου , που βρήκε τελικά νικήτρια την τοπική ομάδα με σκορ 67-66!!!

Μάλλον το άγχος της πρώτης αγωνιστικής συντέλεσε στο να κάνουν τα εύκολα δύσκολα οι παίκτες του Γ.Σ.Τυρνάβου.

Ξεκινώντας νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδωσαν την ευκαιρία στην σκληροτράχηλη ομάδα της Ζαγοράς να προηγηθεί με 7 πόντους (13-20).

Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο στο γήπεδο υπήρχε μόνον η ιστορική ομάδα του Τυρνάβου η οποία έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, καθώς όχι μόνον ανέτρεψε τη διαφορά αλλά προηγήθηκε ακόμη και με 23 πόντους διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως , χωρίς λόγο οι παίκτες του Γ.Σ.Τυρνάβου, κάνοντας  βεβιασμένες επιθέσεις και πολλά λάθη , έδωσαν το δικαίωμα στην έμπειρη ομάδα της Ζαγοράς , να μειώσει τη διαφορά και να  ξαναμπεί στο παιχνίδι διεκδικώντας  με αξιώσεις τη νίκη.

Ωραίο και δυνατό παιχνίδι με ωραίες φάσεις και από τις δυο ομάδες, που τελικά βρήκε νικητή την τοπική ομάδα με 67-66.

Γ.Σ. Τυρνάβου-Κένταυρος Ζαγοράς  67-66
Δεκάλεπτα: 13-20, 23-11, 23-12, 8-23.
Διαιτητές :Γκέκας - Δότα
Γ.Σ. Τυρνάβου : (Ζυγελόπουλος) Κρητικός 4, Μπόσκος 9, Μπαμπανάτσας 14 (4), Νικούδης 4, Ζαφόλιας 9, Τεκούσης, Χασαμπαλιώτης 5, Στεφανής, Κακαρόντζας 6, Πουτσιάκας 8 (1), Μουσουλής Γ. 8, Μουσουλής Α.
Κένταυρος Ζαγοράς :(Δέρβος) Κουτσελίνης , Λάσκος 3 (1), Καραρήγας 22 (5), Οικονόμου, Κοντογιώργος 23, Σαμαράς, Νάσιος 8 (1), Καρτσιώτης , Γιωργούδης 10.