Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020

4 στα 4 για την Ανόρθωση που συνεχίζει την αήττητη πορεία της σε πρωτάθλημα & κύπελλο.

Η Ανόρθωση επικράτησε του μαχητικού Ελευθεριακού με σκορ 91-97, μετά από πολύ σκληρό παιχνίδι πράγμα που αποδεικνύεται από τα 45 φάουλ που σφυρίχθηκαν από τους δυο διαιτητές, 30 για τους γηπεδούχους και 15 για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με δυνατές μονομαχίες, με τους γηπεδούχους να έχουν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας και να πετυχαίνουν 10 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο μάτς και προηγήθηκαν στο 10’ με 28-22. Με πολύ μεγάλη ευστοχία συνέχισαν και στο 2ο δεκάλεπτο οι παίχτες του Ελευθεριακού  και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ 52-49, έχοντας πετύχει ήδη 7 τρίποντα. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι έμπειροι παίχτες της Ανόρθωσης αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας, με μεγάλα καλάθια από Μπόγδανο, Ντίκα, Καραγεώργο όχι μόνο προσπέρασαν στο σκορ, αλλά προηγήθηκαν και με 7 πόντους στο 28’(63-70), με τους γηπεδούχους να μειώνουν πάλι στους 3(67-70) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο με ηγέτες τους Μπόγδανο που πέτυχε 41 πόντους και τον Καραγεώργο που πέτυχε 24, προηγήθηκαν στο 38’ με 87-97, με τους γηπεδούχους στο τελευταίο δίλεπτό με 4 συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνουν το τελικό 91-97.

Η Ανόρθωση για άλλη μια αγωνιστική αγωνίστηκε χωρίς πέντε αθλητές. Συγκεκριμένα, χωρίς τους στρατευμένους (Ακούνια & Ανδρέογλου), τους ανέτοιμους Αβέλλα & Σιμώτα (ταλαιπωρούνται από μικροτραυματισμούς) αλλά και χωρίς τον βασικό άσσο της ομάδας, τον Γεωργίου. Ο έμπειρος Γεωργίου προφυλάχθηκε για άλλη μια αγωνιστική καθώς αναρρώνει από τραυματισμό στην γάμπα ενώ αναμένεται αυτή τη βδομάδα να μπει κανονικά σε αγωνιστικούς ρυθμούς με τους ιθύνοντες της Ανόρθωσης να τον περιμένουν πως και πώς καθώς πρόκειται για ένα παίχτη πολυτέλεια για το τοπικό αλλά και φοβερά σημαντικό παίχτη για την ομάδα, που φέτος στοχεύει σε μια νέα άνοδο σε μεγαλύτερη κατηγορία.

Στα αξιοσημείωτα, ότι μετά το τέλος του αγώνα, οι δυο ομάδες χειροκρότησαν στο άκουσμα του ονόματος της άλλης, επιβεβαιώνοντας το καλό κλίμα που επικράτησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά τις ομηρικές μάχες που δόθηκαν για 40 λεπτά από τους αθλητές.

Ελευθεριακός-Ανόρθωση 91-97
Δεκάλεπτα: 28-22, 52-49, 67-70, 91-97.
Διαιτητές : Τσουμαχίδης, Ηλιόπουλος.
Ελευθεριακός :Γούσιος, Κλείτσας 17(5), Κέτουλας 13, Σερμέτης 20(1), Παπαδόπουλος, Χατζόπουλος 7(1), Κροσμάν, Λουκίδης 16(3), Μωυσίδης 14.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 24(2), Ακριβόπουλος, Παπαιωάννου 2, Κοντάκης 8(2), Ντίκας 14, Μπόγδανος 41(2),  Γαλανάκης, Καραθανάσης 3(1), Τραιανού, Φιλίππου 5, Μουχάρεμ.