Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020

Στο final-4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ για πρώτη φορά στην ιστορία της η νεοφώτιστη Ανόρθωση.

4 στα 4 για την Ανόρθωση που επικράτησε της μαχητικής Αγριάς με σκορ 71-65, μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, δυστυχώς όμως δεν το απόλαυσαν οι Βολιώτες φίλαθλοι αφου πραγματοποιήθηκε στο άδειο ΕΑΚ λόγω των μέτρων της πανδημίας. Εναλλαγές στο σκορ και δυνατά μαρκαρίσματα από τις δυο ομάδες που παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες. Από την Ανόρθωση απουσίαζαν οι Γεωργίου, Αβέλας, Ακούνια, Ανδρέογλου και Σιμώτας ενώ για την ομάδα της Αγριάς δεν αγωνίστηκαν οι Κοψιαλής, Καλογερόπουλος, Μητρουλάς και Μαλαματίνης.

Η Αγριά ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 3’ με 4-12 αλλά οι έμπειροι παίχτες της Ανόρθωσης με εκπληκτικά ποσοστά πέτυχαν στα επόμενα 7 λεπτά 20 πόντους με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ του Σκαμάγκα (4 τρίποντα) και του Καραμανλή προσπέρασαν στο σκορ(34-40). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο(15-14 επί μέρους σκορ) με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 35’ με 54-59, όμως οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους έμπειρους Μπόγδανο-Ντίκα-Καραγιώργο-Κοντάκη που πέτυχαν και από ένα τρίποντο και με σερί 15-2 προσπέρασαν στο 39’ με 69-61. Δυο λάθη όμως και εύστοχες βολές των Καραμανλή-Σκαμάγκα μείωσαν 12’ πριν τη λήξη σε 69-65. Ο Μπόγδανος με δυο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 71-65 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων, που φέτος για πρώτη φορά στην 3χρονη ιστορία της ομάδας θα βρίσκονται στο φαίναλ φορ του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες χειροκρότησαν στο άκουσμα του ονόματος της άλλης, επιβεβαιώνοντας το καλό κλίμα που επικράτησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά τις μεγάλες μάχες που δόθηκαν για 40 λεπτά από τους αθλητές.

Ανόρθωση - Αγριά 71-65
Δεκάλεπτα: 24-18, 34-40, 49-54, 71-65.
Διαιτητές : Δόλγυρας - Τσάλας
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 15(3), Ακριβόπουλος, Κοντάκης 9(3), Ντίκας 14, Μπόγδανος 29(1),  Γαλανάκης, Καραθανάσης, Κοντογιάννης, Τραιανού
Αγριά :(Στεργιόπουλος) Κουρατίδης 3(1), Σταυροθεόδωρος 12, Καραμανλής 24(1), Παλάσκας 1, Καρασσάβας, Γεωργατζής 8(1), Σκαμάγκας 17(4), Ρόσιος 2, Σουλιώτης, Στάμος.