Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020

Γ.Σ.Νίκαιας - ΑΕΒΔ 83-89 (2η αγωνιστική Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ ) - Βαθμολογία.

Σε αγώνα για τον πρώτο όμιλο του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ και μετά από ένα συναρπαστικό  ματς που κρίθηκε στην παράταση , η ομάδα της ΑΕΒΔ επικράτησε με 83-89 (77-77 κ.α.) του Γ.Σ.Νίκαιας .

Στο πρώτο ημίχρονο τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο καλάθι (40-38)  . Στο δεύτερο ήταν κάπως πιο κλειστές οι άμυνες  με τα τρίποντα όμως να πέφτουν βροχή. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Νίκαια να χάνει την ευκαιρία να κερδίσει τον αγώνα στην κανονική διάρκεια με άστοχο σουτ του Ρηγόπουλου.

Στην παράταση βρέθηκαν περισσότερες λύσεις από την ΑΕΒΔ που πήρε τελικά την νίκη με 83-89 χωρίς να υπάρχει απάντηση από τους γηπεδούχους  .

Στο τέλος οι ομάδες κάνανε και οι δύο μαζί στο κέντρο το καθιερωμένο " ζντο".

Στα αρνητικά της συνάντησης  ο τραυματισμός του Παπαναστασίου στο σαγόνι (του τοποθετήθηκαν 6 ράμματα) στο τρίτο δεκάλεπτο .

Γ.Σ.Νίκαιας - ΑΕΒΔ 83-89
Δεκάλεπτα:  24-23 , 40-38 , 56-57, 77-77κ.α., 83-89 παρ.
Διαιτητές : Βόντσα - Καρλιάμπας
Γ.Σ.Νίκαιας (Παπαναστασίου.): Ζιώγας, Παπαθανασίου, Αργυρόπουλος 32(6), Αμπντάλα,  Ρηγόπουλος 11, Ντικούδης 31(4) , Χαλκιάς 3 , Παπαναστασίου 6.
ΑΕΒΔ( Τζούμας): Κουτσομπόρης 15(2), Νίκολης Χ. 13(2), Γκιοκάι, Ιωαννίδης 25(1), Πουλίτσης 7(1), Στρατάκης, Νίκολης Γ. 3(1), Χαρχαρής, Βλάχος 9(2), Ζούρης 7 , Καλιντζέος 10(1).