Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020

Ανάληψη - Αιολικός 73-67 (2η αγωνιστική Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ )

Σε ένα δυνατό παιχνίδι από 2 νεανικές ομάδες η  Ανάληψη  κατάφερε στο τέλος και επικράτησε του Αιολικού με 73-67 για την 2η αγωνιστική στο  δεύτερο όμιλο του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.

Η Ανάληψη κέρδιζε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την ζώνη που έπαιζε ο Αιολικός
κατάφερε  να ξεφύγει στο 3 δεκάλεπτο μέχρι και δώδεκα πόντους κυρίως λόγω της καλής άμυνας και των πολλών αιφνιδιασμών που έβγαλε.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε  καθώς λόγω της κούρασης οι γηπεδούχοι  οδηγηθήκαν σε πολλά λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Αιολικού να ισοφαρίσει  1 λεπτό πριν το τέλος σε 67-67. Εκεί όμως με καταπληκτική άμυνα και σωστές επιθέσεις οι παίκτες του Τύμπα βρήκαν τη λύση για την νίκη , παρά τις απουσίες 8 παικτών που απουσίαζαν λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Ανάληψη - Αιολικός 73-67
Δεκάλεπτα: 20-22, 38-37, 58-48, 73-67 .
Διαιτητές :Τσουμαχίδης, Καραθάνος
Ανάληψη(Τυμπας Στ) Ίλτσογλου 31(3), Χροναίος 8, Ντάτσιος , Ανέστης 3(1), Μπακίρης Κ. 3(1), Μπακίρης Α. , Αλεξίου , Βουγιούκας , Πανιόπουλος 8, Γκουντόπουλος 15, Βούλγαρης 5(1), Παπαγεωργίου .
Αιολικός Βόλου: (Καραγιώργος Δ. – Σαμαρας Μ.) Ζαμπέτογλου 2, Καραγιώργος Β. 21(2), Σαμαράς 13(2), Μπαιράμης 2, Kουτσούκης , Μισαηλίδης 3(1), Παρισάκης 5, Μισαηλίδης 3(1), Στεργιούλας-Παπαζήσης 19(1), Στρέντζος 2, Δαρτιώτης