Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020

Με το… δεξί ξεκίνησε το κύπελλο ο ΑΣ Καρδίτσας 66-93 τον Κόροιβο.

Έχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο ΑΣ  Καρδίτσας  επικράτησε  στο Κλειστό Γυμναστήριο Ήλιδας του Κόροιβου με 66-93 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας , σε έναν αγώνα που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω των μέτρων για τον περιορισμό της πανδημίας του Covid19.

Οι παίκτες του Κ. Κομποδιέτα μετά το πρώτο δεκάλεπτο (26-22), προσπάθησαν πάλεψαν και γύρισαν τον αγώνα , παίρνοντας μάλιστα και διαφορά  +13 στο ημίχρονο (38-51).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό ,  κατάφεραν τελικά να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση επικρατώντας με σκορ 66-93.

Άτυχος της ημέρας ο Σίλας Τσούμας, που τραυματίστηκε στον αγώνα από σκληρό φάουλ αντιπάλου.

Την δεύτερη αγωνιστική ο ΑΣΚ θα αντιμετωπίσει  εντός έδρας , την Τετάρτη 16/09 , τον νικητή του αγώνα Τρίτων-Πανερυθραϊκός (διεξάγεται αύριο) , στο δεύτερο παιχνίδι για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Κόροιβος - Α.Σ.Καρδίτσας 66-93
Τα δεκάλεπτα: 26-22, 38-51, 56-66, 66-93
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Τσιμπούρης (Κωστής)
Κόροιβος (Δελέγκος): Σταυρακούκας 10 (1), Κατσαβόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 18 (4), Μιχαλούτσος 13, Γκάτζιος 14 (1), Μπεκρής 1, Τσέλλος 3 (1), Σούμαν 3 (1).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Αμβράζης 3, Γκρέκας 8 (2), Κακλαμάνος 18 (4), Μακρής 2, Βαβάτσικος 16 (2), Καρράς 10, Καλλές 11, Μόσορας, Παπαρέγκας 20 (1), Τσούμας, Τσούκας 5.