Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020

Επικράτησε του Ηρακλή με 66-64 και πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου η Ολύμπια ΓΣ Λάρισας .

Η Ολύμπια ΓΣ Λάρισας συνεχίζει στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών , μετά την νίκη της επί του Ηρακλή με 66-64.

Τα κορίτσια του Πάρη Λότφι προσπάθησαν πάλεψαν τον αγώνα , πήραν από την αρχή  διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενα με 11 πόντους (40-29). Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία και η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Λάρισας μπροστά με +7(52-45). Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής ροκάνισε την διαφορά και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τη γηπεδούχο ομάδα όμως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά να βρίσκει τις απαντήσεις και να παίρνει την πολύτιμη νίκη πρόκριση .

Η Ολύμπια στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει και πάλι εντός έδρας τον νικητή του αγώνα ΑΣ Πανόραμα-Άρης, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ολύμπια Λάρισας-Ηρακλής 66-64
Δεκάλεπτα: 18-11, 40-29, 52-45, 66-64

Διαιτητές: Μπουγλος Π.-Μπουγλος Ιωάν.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Σολωμού 12, Κλεισιάρη, Καλακώνα Μ.7, Τσιούρβα , Καλακώνα Β. , Καρτσαμάρη 10(1), Λιάσκου 3, Μιχαηλίδου 5(1), Πατούνη 11(3), Κουτσουνούρη 18(1), Αντωνοπούλου , Κολλιαδήμα.
Ηρακλής (Ατακτίδης): Ταντουρόφσκα 15(3), Στραχίνη , Πετρίδου 4, Σουλτάνη 18(1), Γιαννουσίου 4, Ουζούνη 3(1), Παπαροϊδάμη 5(1), Γραμματικοπούλου , Μελενικιώτου , Παπά, Δεληγιάννη 11(2), Τζίκου 4.