Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020

Γ.Σ.Βόλου - Ίωνας 58-67 (2η αγωνιστική Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ )

Ο Ίωνας είναι η πρώτη ομάδα από τους 5 ομίλους του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ που πήρε την πρόκριση για το final-4 του θεσμού επικρατώντας σήμερα το απόγευμα του Γ.Σ,Βόλου με 58-67 και ενώ απομένει μια ακόμα αγωνιστική για τον 2ο όμιλο.Ο ΓΣΒόλου μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο με την ομάδα του Ίωνα να είναι πολύ άστοχη και να βρίσκεται πίσω με 17-12 στο 1ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο,  ο  Γυμναστικός διατήρησε το προβάδισμα και πήγε στο ημίχρονο στο +1( 35-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ίωνα ξεκίνησε πιο δυνατά κράτησε τον Γυμναστικό για 5 λεπτά χωρίς καλάθι και προηγήθηκε με 35-40 όμως ο ΓΣΒ με πιο σωστές επιλογές ξαναπέρασε μπροστά για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 46-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρέκα μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι, έπαιξε μεγάλες άμυνες και με 7 συνεχόμενους πόντους του νεαρού Πρέκα πήρε τον έλεγχο του ματς και μετά με τρίποντο και φάουλ του Κουμπούνη, καθώς κι ένα καλάθι του Παυλόπουλου, δύο του Μπεκρη και γκολ φάουλ του Πρέκα κλείδωσε το ματς και μια σπουδαία νίκη.

Από την ομάδα του Ίωνα  απουσίασαν  λόγω τραυματισμού  οι Μαντζουράνης και Τζήμας.

Γ.Σ.Βόλου - Ίωνας 58-67
Δεκάλεπτα: 17-12, 35-34, 46-44, 58-67 .

Διαιτητές : Καλογερόπουλος - Κοντοστάθης
Γ.Σ.Βόλου: (Τύμπας Π. – Ντάκης Γ.) Αυλογιάρης, Καραφέρης, Ντάκης Β. 10(1), Κορτέσης 7(1), Μούτσιος 13(3), Χατζόπουλος 8(1), Λακαβάλα 2, Τσούκας , Νικολαίδης, Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος 2, Τσίρος 14.
Ίωνας (Πρέκας ): Κουμπούνης 6(2), Λιαδέλης 2, Πρέκας 13, Φοινικόπουλος , Γιαδίνης,   Γκίκας , Μπεκρής 9, Χρηστομάνος 10, Τοκατλίδης 3, Αγάλου-Λωρίτης 13(1), Παυλόπουλος 11(1), Βοσινάκης .