Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020

3 στα 3 για την Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρας του Ελευθεριακού με 64-85.

Τρίτη νίκη στο θεσμό του κυπέλλου για την Βολιώτικη ομάδα που επικράτησε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας του Ελευθεριακού.

Οι δυο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα αν και παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες. Συγκεκριμένα, από την Ανόρθωση δεν αγωνίσθηκαν οι Γεωργίου, Φιλίππου, Ανδρέογλου, Ακούνια, Ακριβόπουλος και Συλεόπουλος.

Ο Ελευθεριακός ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 3’ με 10-4 ενώ προηγούταν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με σκορ 16-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι έμπειροι παίχτες της Ανόρθωσης με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας, πέτυχαν 33 πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου σε 33-48.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μην αφήνουν περιθώρια στον Ελευθεριακό να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, με την διαφορά να βρίσκεται συνεχώς πάνω από τους 20 πόντους και στο 30’, ο φωτεινός πίνακας να δείχνει 49-66.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες δοκίμασαν διάφορα σχήματα, μοίρασαν το χρόνο σε όλους τους παίχτες τους και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 64-85.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε εκπληκτική μέρα τους Καραγεώργο, Ντίκα και Κοντάκη ενώ ο έμπειρος Μπόγδανος αγωνίσθηκε μόλις για 10 λεπτά(προληπτικά), προλαβαίνοντας όμως να σκοράρει 10 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες αφού φώναξαν από το κέντρο του γηπέδου τα ονόματα των δυο συλλόγων, και χειροκρότησαν η μία την άλλη, επιβεβαίωσαν το καλό κλίμα που επικράτησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ελευθεριακός - Ανόρθωση 64-85
Δεκάλεπτα:  16-15, 33-48, 49-66, 64-85
Διαιτητές :Παπαγιώτης, Γεωργοσόπουλος
Ελευθεριακός :Ζαφείρης 2, Κλείτσας 6, Κέτουλς 15(2), Μαθιουδάκης 2, Χατζόπουλος 10(1), Κροσμάν 2, Λουμίδης 12(1), Μωυσίδης 15(1), Τσαουσάνης.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 19(5), Παπαιωάννου 6, Κοντάκης 11(3), Ντίκας 19(1), Μπόγδανος 10,  Γαλανάκης, Καραθανάσης 13(3), Κοντογιάννης, Αβέλας 7(1).