Παρασκευή 24 Ιουλίου 2020

Έφυγαν με νίκη και ψηλά το κεφάλι οι έφηβοι του Αιολικού.

Με νίκη  ολοκλήρωσε τους αγώνες μπαράζ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος εφήβων η ομάδα του Αιολικού , καθώς την τελευταία ημέρα επικράτησε με 58-61  του Πιερικού Αρχέλαου.
Τα παιδιά των Α. Σαμαρά-Καραγιώργου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν μια διαφορά +9 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (12-21) αποδίδοντας και  καλό μπάσκετ .

Στη συνέχεια ο Πιερικός Αρχέλαος ανέκαμψε μείωσε τη διαφορά και πέρασε μάλιστα μπροστά  με 2 πόντους (29-27) στο ημίχρονο. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τον Αιολικό με 41-43 . Η ομάδα του Βόλου με μεγάλα ψυχικά αποθέματα στην τελευταία περίοδο , εκεί που είχε πρόβλημα στους προηγούμενους αγώνες του  τουρνουά, άντεξε και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

O Αιολικός με ανακοίνωσή του χθες  έκανε αναφορά  στο τουρνουά και την όλη προσπάθεια των παιδιών  αναφέροντας:
«Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την φοβερή προσπάθειά τους, που μέσα σε 48 ώρες από τον τελικό με τον Κεραυνό έπρεπε να έρθουν στη Θεσσαλονίκη να συμμετάσχουν στους αγώνες μπαράζ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Δεν πρόλαβαν να προετοιμαστούν ψυχολογικά και σωματικά. Όλες οι ομάδες είχαν τελειώσει τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις πολύ πιο μπροστά και ήταν σίγουρα πολύ πιο έτοιμες από εμάς. Μπράβο στα παιδιά μας.».

Πιερικός Αρχέλαος - Αιολικός Βόλου 58-61
Τα δεκάλεπτα:  12-21, 29-27, 41-43, 58-61
Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης-Ζέρβας): Καρυπίδης 6 (2), Τσαλμπούρης 5, Τζιοβάρας 15, Ζησόπουλος 7 (2), Μαλαματίδης , Ρέντζος , Ζαρκανέλας 8, Παπαπέτρου 2, Κουπαντζής 10 (2), Χατζηαγοράκης 5 (1) .
Αιολικός Βόλου (Σαμαράς-Καραγιώργος):Ζαμπέτογλου 13(1), Καραγεώργος 27(5) , Μπαιράμης, Γκινίδης, Μισαιλίδης 3(1), Λογοδότης 11, Τσιαπράζης, Νασίκας 3, Θεοδωρόπουλος, Οικονόμου, Σμυρλής, Παπαστρατής 4