Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020

Ήττα στο τέλος για την Νεάνιδες της Ολύμπια σε άλλο ένα ντέρμπι.

Τρίτη ήττα για την Ολύμπια Λάρισας, αυτή τη φορά από τον ΠΑΣ Γιάννινα   με 56-49 για την Α’ φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων σε ένα κακό σε γενικές γραμμές παιχνίδι με πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες, απορία κυρίως της κούρασης από τα καθημερινά δυνατά και δύσκολα παιχνίδια.

Η ομάδα των Ιωαννίνων μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από νωρίς μικρό  προβάδισμα (29-22 ημιχ.). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λάρισας με συνεχόμενα τρίποντα πλησίασε στο σκορ και έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (39-37).

Στη συνέχεια  το ντέρμπι στο 34' βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 41-41. Η ομάδα των Ιωαννίνων διατηρούσε βραχεία κεφαλή ενώ 19" πριν το τέλος με το σκορ στο 52-49 η Ολύμπια με την Κλεισιάρη αστόχησε σε ελεύθερο σουτ 3 πόντων μετά από πλάγια επαναφορά που λίγο έλειψε να στείλει το ματς σε πιθανή παράταση. Το τελικό  αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από φάουλ για σταμάτημα του χρόνου και 4 εύστοχες ελεύθερες βολές από την Στέφα.

ΠΑΣ Γιάννινα Ολύμπια  56-49
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 29-22, 39-37, 56-49
Διαιτητές: Δέλλας- Παπαδόπουλος
ΠΑΣ Γιάννινα (Στάθη):Χούλη 14, Στέφα 4, Βλαχοπούλου 4, Χρηστάκη 9(1), Πιλιάφα, Πάφη 19(1), Τσίπη 6
Ολύμπια (Λότφι): Μπαζούκη, Ψαρρή, Τσιούρβα 13, Τέλιου 4, Κλεισιάρη 8, Πατούνη 7(1), Μοδέα 10(1), Μαργαρίτη 7(1), Καρκαντού