Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020

Λύγισαν από τον Απόλλωνα Πτολεμαϊδας οι κορασίδες του Σπάρτακου.

Δεν τα κατάφερε ο Σπάρτακος, γνωρίζοντας την ήττα σήμερα το βράδυ από  τον Απόλλωνα Πτολεμαϊδας με 52-58 , στα πλαίσια της 4ης ημέρας της Β’  φάσης  του Πανελλήνιου Κορασίδων.

Τα κορίτσια των Βαρδακούλη-Φλώρου ακολούθησαν στο σκορ μόνο στην αρχή του αγώνα , καθώς από εκεί και πέρα η ομάδα  της Πτολεμαϊδας ανέβασε απόδοση , έφτασε με την λήξη του ημιχρόνου στο 31-22 και στην ουσία  έβαλε τέρμα στα όνειρα της Λαρισινής ομάδας για κάτι καλύτερο.

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο με τις "πράσινες" να κάνουν προσπάθεια να  ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης στο τέλος του αγώνα , καταφέρνοντας όμως μόνο την μείωση της διαφοράς στο -6 (52-58).

Μετά την ήττα αυτή η πρωταθλήτρια Θεσσαλίας δεν έχει καμία ελπίδα για πρόκριση στην τελική φάση , θέση την οποία πήρε η αυριανή της αντίπαλος  ΕΚ Καβάλας .

Σπάρτακος - Απόλλων Πτολεμαϊδας   52-58
Δεκάλεπτα: 10-10, 22-31, 37-48, 52-58
Διαιτητές: Καντερές-Καραβάς
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Χωλοπούλου 5, Δίπλαρη 7, Πασιαλή, Σαρβάνη 1, Δήμου 18, Ζησοπούλου 2, Βλαδίκα 7, Αμανατίδου, Βασιλείου 8, Μάρκου 4.
Σπάρτακος Λάρισας (Βαρδακούλης-Φλώρος): Αγριόγηδου, Δημητριάδου, Ευαγγελοπούλου 3, Νταϊάκη 12, Αναστασιάδη 7, Γουλούλη, Παρασκευαϊδη , Καλέτσιου 14, Ολυμπίου, Κωτούλα, Τσουμπάνου 16