Δευτέρα 13 Ιουλίου 2020

Νίκη με ανατροπή για τον Σπάρτακο κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο για την Β' φάση του Πανελλήνιου Κορασίδων

Ο Σπάρτακος κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή  πήρε την νίκη με 66-68  από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο ΚΓ Σταυρούπολης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Τα κορίτσια του Σπάρτακου δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -8 (21-13) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στο -15 στην λήξη του ημιχρόνου (36-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο , οι νεαρές αθλήτριες των Βαρδακούλη - Φλώρου, ανέβασαν στροφές προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και έκλεισαν την διαφορά στους 5 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (55-49) . Τελικά με 5 συνεχόμενους πόντους της Νταιάκη στα τελευταία λεπτά έκαναν την ολική ανατροπή επικρατώντας με 66-68 μπαίνοντας με το δεξί στην Β' φάση του Πανελλήνιου Κορασίδων.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα και του Σπάρτακου η Καλέτσιου με 25 πόντους και 1 τρίποντο , ενώ πρώτη σκόρερ για  τον Πιερικό-Αρχέλαο η Μάντζου με 18 και 1 τρίποντο.

Πιερικός -Αρχέλαος - Σπάρτακος  66-68
Δεκάλεπτα: 21-13, 36-21, 55-49, 66-68
Διαιτητές:Τσάνταλη  - Αγραφιώτης
Πιερικός -Αρχέλαος(Χελιδόνη-Χατζηιωάννου): Κιολέογλου 16(2), Δημολιού 8, Παπαζιώγα 14, Ζαρκανέλα 8, Καζαναράκη, Μάντζου 18(1), Ορφανίδου 2, Γεωργιάδου , Αλμπάνη , Πούλιου , Κόκκαλη , Βεργίδου .
Σπάρτακος :(Βαρδακούλης - Φλώρος) Αγριόγηδου 2,  Δημητριάδου ,  Ευαγγελοπούλου 2, Νταιάκη 13, Αναστασιάδη 2,  Γουλούλη , Παρασκευαιδη , Καλέτσιου 25(1), Ολυμπίου , Κωτούλα , Τσουμπάνου 24.