Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020

Στις 6 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας το παιδικό του Κεραυνού!!!!!

Η ομάδα του Κεραυνού έκανε σήμερα το 4 στα 4 επικρατώντας άνετα του Πανσερραϊκού με 69-51 στο ΚΓ Νεάπολης και πέρασε από σήμερα στην τελική φάση του  Πανελλήνιου πρωταθλήματος , με τις 6 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα των Κουτρούλη-Πάκα,  δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο, εκεί που ο Πανσερραϊκός κατάφερε να παρακολουθεί στο σκορ (15-11). Η συνέχεια, όμως, ήταν εντυπωσιακή από πλευράς Κεραυνού, που με επιμέρους σκορ 15-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο μεγάλωσε  τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 30-21!

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα των Σερρών  δεν έδειξε σημάδια αντίδρασης και η Θεσσαλική ομάδα  συνέχισε να οδηγεί την κούρσα ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στο +19 (42-23) στο 25΄, με την λήξη του 3ου δεκαλέπτου να τον βρίσκει στο +13 (52-39)  .

Η τελευταία περίοδο είχε πλέον  διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Κεραυνός  τελικά πήρε  τη μεγάλη νίκη-πρόκριση στις καλύτερες  "6" ομάδες της Ελλάδος με σκορ 69-51 με τα παιδιά να πανηγυρίζουν έξαλλα την επιτυχία αυτή μαζί με τους προπονητές  τους.

Κεραυνός Λάρισας- Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός  69-51
Δεκάλεπτα: 15-11, 30-21, 52-39, 69-51
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Παπαδόπουλος Κ.
Κεραυνός : (Κουτρούλης-Πάκας): Τζαλαβάρας 6, Ντάμπουρας , Αλέξης 5(1), Κίτσιος 4, Γιακουλας 22(5), Γκουντόπουλος, Στραβοκώστας, Μπόρσης 15, Αργυρούλης 6, Σδούγκας , Μαννής , Πανάγος 11(2).
Πανσερραϊκός(Σαμαράς-Χρυσανθίδης): Καζακίδης, Παυλίδης, Λάτσιος 12, Μελισσάς 2, Τζιλερίδης 11(1), Γρηγοριάδης 8(1), Κοτσαϊδης, Φραγκάκης 2, Φαρδέλλας 5(1), Βασιλείου 10, Δεμέλκας 1.