Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Α.Σ.Φαρσάλων-Ανόρθωση 70-100 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

100αρα για την Ανόρθωση που επικράτησε στα Φάρσαλα του τοπικού συλλόγου με 70-100.

Απίστευτο ξεκίνημα για τους παίχτες των Φαρσάλων που ξεκίνησαν το ματς με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας, μόλις στο 3’ προηγούνταν με 8-0, πέτυχαν πέντε τρίποντα και στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου  προηγούνταν με 24-11. Με τρίποντο του Αλεξίου οι Φαρσαλινοί παίχτες στην πρώτη επίθεση στο 2ο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 27-11.

Από το 21’ όμως του αγώνα ξεκίνησε η αντεπίθεση των Βολιωτών, που αφυπνίστηκαν μετά τις φωνές του κόουτς Καπουρνιώτη που ακούστηκε και εκτός γηπέδου. Με συνεχόμενα καλάθια των Ντίκα, Φιλίππου και Καραθανάση πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 28’ με 35-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει(38-40) με εντυπωσιακό καλάθι του νεαρού Αβέλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με πίεση σε όλο το γήπεδο, και με 4 τρίποντα από τους Ντίκα(2), Κοντάκη και Γαλανάκη προηγήθηκαν στο 30’ με 53-65. Στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η πίεση των φιλοξενουμένων, και με αρκετούς αιφνιδιασμούς έφτασαν άνετα στο τελικό 70-100.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων, τα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων που πέτυχαν 13 τρίποντα αλλά και η συμμετοχή δυο παίδων για την Ανόρθωση. Μάλιστα ο 15χρονος Ακριβόπουλος αγωνίστηκε για 20 λεπτά, για άλλο ένα παιχνίδι ξεκίνησε βασικός, με τον Βολιώτη κόουτς να δείχνει ότι τον εμπιστεύεται, ενώ ντεμπούτο έκανε άλλος ένας παίχτης από το παιδικό τμήμα της Ανόρθωσης, ο 14χρονος Τζούμας. Με αυτή την κίνηση οι Βολιώτες αποδεικνύουν ότι δίνουν μεγάλο βάρος στην ακαδημία του συλλόγου και περιμένουν και άλλους γηγενής παίχτες να προωθηθούν στην πρώτη ομάδα.

Α.Σ.Φαρσάλων-Ανόρθωση 70-100
Δεκάλεπτα: 24-11, 38-40, 53-65, 70-100.
Διαιτητές: Βόντσα - Δότα
Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής)Μητσογιάννης, Αλεξίου 19(5), Θεοχάρης 17(2), Γιαννούλης 3(1),  Μάνετζης, Παπατζελίδης, Χρόνης 12(3), Ρούμπας Β. 2, Ρούμπας Κ. 17(2).
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος 6, Ανδρέογλου 3(1), Κοντάκης 10(2), Ντίκας 31(3), Καραθανάσης 15(2), Γαλανάκης 10(2), Καρακώστας, Τζούμας 2, Φιλίππου 17.