Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020

Άλλη μια νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε της Ιωλκίας.

Επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρας, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι της τρίτης στη βαθμολογία και πολύ μαχητικής ομάδας της Ιωλκίας με σκορ 56-62.

Η Ανόρθωση αγωνίστηκε με τρεις πολύ βασικές απουσίες των Καραθανάση (ίωση), Συλεόπουλο (τραυματίας), Κοντογιάννη (δουλειά) και των μόνιμων απουσιών τον τελευταίο καιρό λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων Καρακώστα και Κουκουράβα.

Η ομάδα του Καπουρνιώτη ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 4’ με 5-15 έχοντας στην πεντάδα τρεις νεαρούς, τον 15χρονο Ακριβόπουλο που εντυπωσίασε με την εμφάνιση του, αλλά και τους 19χρονους Αβέλα και Σέρρη που βοήθησαν τα μέγιστα για την τελική επικράτηση της ομάδας τους. Η Ιωλκία με τρία εύστοχα τρίποντα πλησίασε στο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται 17-23.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την Ανόρθωση που πέτυχε μόλις 5 πόντους ενώ δέχθηκε 14, με την Ιωλκία να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 31-28.  Η καλή εικόνα της ομάδας του Αναγνωστόπουλου συνεχίστηκε και στο 23’ πήραν τη μέγιστη διαφορά 38-30 αλλά στα εναπομείναντα 7 λεπτά του 3ου δεκαλέπτου και με επί μέρους σκορ 4-16 η Ανόρθωση πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ με 42-44, με τον Κοντάκη να πετυχαίνει τρίποντο στην εκπνοή.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε ομαλά, η Ανόρθωση διατηρούσε μια διαφορά της τάξης 6-8 πόντων ενώ 50’ πριν τη λήξη πλησίασε στους τρεις 56-59 με καλάθι του Τσαγκλή. Η Ανόρθωση με μια εύστοχη βολή του Φιλίππου που αγωνίστηκε τραυματίας και δυο εύστοχες του έφηβου Τσιώπου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 56-62.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο πολύς κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του κλειστού της Αγριάς ενώ μετά την λήξη αυτού του συναρπαστικού παιχνιδιού και οι δυο ομάδες χειροκρότησαν η καθεμία στο άκουσμα του ονόματος της άλλης.

Ιωλκία-Ανόρθωση  56-62
Τα δεκάλεπτα:17-23, 31-28, 42-44, 56-62.
Διαιτητές : Καλογερόπουλος  Παπαγιώτης
Ιωλκία(Αναγνωστόπουλος) Μαυρόπουλος 2, Κλείτσας 4(1), Παπαιωάννου 9(1), Ρηγάκης 11, Βασδέκης 14(1), Τσαγκλής 6(1),Κόκκινος, Μαστροπαναγιώτης 2, Καραμπελιάς 2, Νικόπουλος 6.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης):Ακριβόπουλος 2, Ανδρέογλου 2, Σέρρης, Κοντάκης 10(2), Ντίκας 30(2), Τσιώπος 2, Γαλανάκης 5(1), Γκούμας, Αβέλας 5, Φιλίππου 6.