Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Πήρε το ντέρμπι ανόδου με την Ανόρθωση η Ανάληψη .

Με το ένα πόδι στην Α1 ΕΣΚΑΘ είναι η Ανάληψη μετά και το δεύτερο νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στην δεύτερη της βαθμολογίας ομάδα της Ανόρθωσης , με 65-72.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με τις δυο ομάδες να μάχονται για τη νίκη, να πετυχαίνουν εντυπωσιακά καλάθια και με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-21 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπερίσχυσαν οι άμυνες και με επί μέρους σκορ 13-13 το σκορ στο ημίχρονο ήταν 30-34. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Ανάληψη ξέφυγε στο 22’ με 30-38 για να μειώσει σε 40-42 στο 26’ η Ανόρθωση.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 45-52 υπέρ της Ανάληψης με τρίποντο του Αναστασόπουλου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δραματικό, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν αρκετά τρίποντα (3 η Ανόρθωση , 4 η Ανάληψη) και το παιχνίδι να είναι ντέρμπι με την Ανάληψη να προηγείται συνεχώς με 2-5 πόντους.

Στο 27 με τρίποντο του Αναστασόπουλου έγινε το 60-67 δίνοντας αέρα νίκης στους φιλοξενούμενους , όμως ο Ντίκας με νέο τρίποντο μείωσε σε 63-67 ενώ οι παίχτες της Ανόρθωσης έχασαν και δυο αιφνιδιασμούς με Συλεόπουλο και Φιλίππου και δεν κατάφεραν να φέρουν το μάτς στα ίσα. Με καλάθι του Συλεόπουλου έγινε το 65-67, ενώ με τρείς εύστοχες βολές του Ευαγγελινού και Αλεξίου(που πέτυχε δυο καθοριστικά τρίποντα) από τα οκτώ μέτρα όταν η Ανόρθωση έφτανε σε απόσταση βολής διαμορφώθηκε το τελικό 65-72, που πανηγυρίστηκε έξαλλλα από τους φιλοξενούμενους που πλέον είναι αγκαλιά με την άνοδο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, τα κατάμεστο γήπεδο, δεν υπήρχε άδεια θέση και πολλοί κάθονταν όρθιοι, ενώ παρά τις δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα οι δυο ομάδες αποχώρησαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο και αφού η κάθε μια συνεχάρη την άλλη.

Πολλά  παράπονα για την διαιτησία εκφράστηκαν από τους γηπεδούχους, οι οποίοι θεωρούν ότι αδικήθηκαν κατάφωρα, και ήδη ενημέρωσαν πως θα παραδώσουν τον βίντεο του αγώνα στους αρμόδιους φορείς αλλά και στην ΕΣΚΑΘ και θα ζητήσουν την παραδειγματική τιμωρία τους.

Τέλος, σύμφωνα με πληροφορίες , ένσταση κατέθεσε η ομάδα της Ανόρθωσης, ότι στο Φ.Α δηλώθηκε ο Κασαπίδης Αθανάσιος (ως στατιστικολόγος) ενώ σύμφωνα με όσα ισχυρίζονται οι γηπεδούχοι , που αναφέρουν σαν αποδεικτικό στοιχείο και το βίντεο του αγώνα, εκτελούσε χρέη βοηθού προπονητή ενώ ο ίδιος εδώ και δυο μήνες είναι βοηθός προπονητή στον Ιωνικό Νικαίας που αγωνίζεται στην Α1.

Από την ομάδα του Τύμπα που συνέχισε το αήττητο σερί κάνοντας το 14 στα 14, Ευαγγελινός 18 (2), Αλεξίου 18 (3) και Αναστασόπουλος 16 (3),  ήταν οι πρώτοι σκόρερ , ενώ από την Ανόρθωση ξεχώρισαν Ντίκας 30 (3) και  Κοντάκης 14 (3).

Ανόρθωση-Ανάληψη  65-72
Δεκάλεπτα: 17-21, 30-34, 45-52, 65-72
Διαιτητές:Ζαχαρής, Μπουγλός Π.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρεόγλου, Σέρρης, Κοντάκης 14 (3), Ντίκας 30 (3), Γαλανάκης 3 (1), Καραθανάσης 3 (1), Γκούμας, Συλεόπουλος 9, Αβελλάς, Φιλίππου 6, Κοντογιάννης.
Ανάληψη (Τύμπας): Καζεπίδης 3 (1), Στεργιούλας-Παπαζήσης 8, Ευαγγελινός 18 (2), Αλεξίου 18 (3), Μπακίρης, Κ., Βουγιούκας, Μπαρώτας, Πανιόπουλος 2, Αναστασόπουλος 16 (3), Κοντογιάννης 5, Αγάλου-Λωρίτης 2.

Πηγή φώτο : goalpost.gr