Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Νίκη ψυχολογίας επί του Αιολικού για τον Κεραυνό.

Μεγάλη νίκη για τον Κεραυνό που επικράτησε μετά από ένα συγκλονιστικο αγώνα στο κλειστό του Αγίου Θωμά ,του 3ου της βαθμολογίας Αιολικού,  με 67-64 .
Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 11 πόντους (19-8) , ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με +12 (38-26).

Ο Αιολικός όμως ροκανίζοντας την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και οδηγώντας τους γηπεδούχους στη γραμμή τον βολών,  οπού ήταν άστοχοι με 2 στις 11  στα τελευταία λεπτά , κατάφερε και έφτασε να διεκδικεί το παιχνίδι καθώς 14 δεύτερα πριν το τέλος έριξε την διαφορά στον πόντο (65-64) , αλλά ο Γεωργατζής σε σουτ 3 πόντων που επιχείρησε δεν κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους,  με αποτέλεσμα ο Κεραυνός με ακόμα δυο βολές από Μπάρμπα και Ευθυμίου να φτάσει στο τελικό 67-64 και να πάρει την μεγάλη νίκη , αφού ο Σαμαράς στα τελευταία 2 δεύτερα με το δυσκολο τρίποντο  δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση .

Κεραυνός-Αιολικός  67-64
Δεκάλεπτα: 19-8, 38-26, 51-46, 67- 64
Διαιτητές: Γεωργούλης - Βόντσα
Κεραυνός(Κουτρούλης-Πάκας)Αλέξης 2, Χαχόπουλος 15(2),  Πανάγος Ε. 9(3), Αργυρούλης , Γιακουλας, Τσιαμπαλής 16(3), Ευθυμίου 7, Πανάγος Ο. , Τζαλαβάρας , Μπάρμπας 16(3), Φτάρας 2, Καραβάκας.
Αιολικός(Μάνος-Σαμαράς) Λογοδότης 5, Καραγιώργος, Ζαμπέτογλου , Σαμαράς 25(2), Σούλης 22(2), Γεωργατζής , Κολτσιδοπουλος , Βαγιόπουλος 3, Διαμαντής , Παπανικολάου 6, Κουτσούκης 3(1), Στρέτζος .