Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020

Δυσκολεύτηκε ο Ίωνας κόντρα στον Ελευθεριακό.

Νίκη στο τέλος για τον Ίωνα που τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Ελευθεριακό , αλλά η εμπειρία του τον οδήγησε στην επικράτηση με 70-64, για την 16η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Ο Ίωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά και με πολύ πίεση και ωραίες συνεργασίες προηγήθηκε με 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο , ενώ στο ίδιο τέμπο πήγε και το δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρέκα χαλάρωσε πολύ και ο Ελευθεριακός με πολύ καλή άμυνα πίεση , όχι μόνο κάλυψε την διαφορά αλλά πέρασε και μπροστά 53-54 για να λήξει το δεκάλεπτο με 55-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο στα πρώτα λεπτά το ματς πήγαινε πόντο πόντο όμως οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα και με δύο κρίσιμα τρίποντα του Κουμπούνη πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τελικά μια δύσκολη νίκη.
Ίωνας-Ελευθεριακός 70-64
Τα δεκάλεπτα:27-14, 46-33, 55-54, 70-64
Διαιτητές : Γιαννούλης - Τσάλας
Ιωνας (Πρέκας): Κουμπούνης 9(3), Σιδερής, Πρέκας 3(1), Ζήσης 6(1), Κοντοβάς, Μαντζουράνης 18, Αναστασιάδης 4, Τζημας 8(1), Παρισάκης, Χρηστομάνος 11, Παυλόπουλος 11(1), Στάμος
Ελευθεριακός (Λουκίδης ) Παπαδόπουλος 3 (1), Ζαφείρης  ,  Ροδολάκης 15(3), Κέτουλας Β. 7,  Τσούτσικας, Λουκίδης 20(3), Κροσμαν 2, Τσαουσάνης 17.