Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

Ανόρθωση-Δήμητρα Ευξεινούπολης 86-65 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Εντυπωσιακή εμφάνιση και άνετη επικράτηση για Ανόρθωση επί της Δήμητρας  με σκορ 85-65.

Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν για άλλη μια φορά χωρίς τους Συλεόπουλο, Αβέλα, Κοντογιάννη  και Κουκουράβα ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκαν στο 8’ με 27-6, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 27-10 με δυο καλάθια του Κουρκούμπα.

Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο που έληξε 46-25 ενώ στο 30’ το ματς είχε κριθεί αφού ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 64-38 με τον Ντίκα να έχει ήδη πετύχει 27 πόντους και να μην αγωνίζεται στο τέταρτο δεκάλεπτο όπως και ο έμπειρος Κοντάκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκαν παίχτες με μικρότερο χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή της Ανόρθωσης ενώ οι παίχτες του Σπανού ήταν αρκετά παραγωγικοί πετυχαίνοντας  μόνο στο 4ο δεκάλεπτο 27 πόντους. Το τελικό 85-65 ήρθε φυσιολογικά αφού η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής ενώ η Δήμητρα παρατάχθηκε με μόλις 7 παίχτες.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων ενώ στο τέλος και οι δυο ομάδες χειροκρότησαν στο άκουσμα του ονόματος της άλλης. Επίσης, πολύ καλές εντυπώσεις άφησε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο 15χρονος Ακριβόπουλος (ο κόουτς Καπουρνιώτης τον ξεκίνησε βασικό για δεύτερο σερί ματς) και σε 22’ λεπτά χρόνο συμμετοχής πέτυχε 15 πόντους με 2 τρίποντα. Τέλος, ενώ ο νεαρός σέντερ Φιλίππου που τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρούταν από μικροτραυματισμούς έκανε δυο άκρως εντυπωσιακά καρφώματα που ξεσήκωσαν τους πάντες που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΕΑΚΒ.

Ανόρθωση-Δήμητρα Ευξεινούπολης  85-65
Τα δεκάλεπτα: 27-10, 46-25, 64-38, 85-65
Διαιτητές : Τσάλας  Παπαγιώτης
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος 15(2), Ανδρέογλου, Σέρρης, Κοντάκης 9(2), Ντίκας 27(2), Καραθανάσης 10(2), Γαλανάκης 5(1), Γκούμας 2, Καρακώστας, Φιλίππου 17, Τσιώπος.
Δήμητρα Ευξεινούπολης(Σπανός) Κουρκούμπας 8, Παπαβαΐτσης 10 (2), Ξύδης 23 (2), Κωτούλας 8 (1), Τσιαντός 2, Μυλωνάς 3, Νάκος 11.