Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020

Άνετη νίκη στο ντέρμπι με το Ψυχικό και 3η θέση για τον Α.Σ. Καρδίτσας.

Ευρεία νίκη με 79-55 απέναντι στο Ψυχικό στο ντέρμπι με φόντο τα πλέι οφ πέτυχε ο ΑΣΚ σήμερα στο νέο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας. Από το πρώτο λεπτό, ο Α.Σ.Καρδίτσας KSD έδειξε αποφασιστικότητα και δύναμη, στηρίχθηκε στην αμυντική του αποτελεσματικότητα, περιορίζοντας τη δράση των ατού του Ψυχικού. Στο 10' ο ΑΣΚ προηγήθηκε με 18-11, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 43-25.

Στην συνέχεια άντεξε στην αντεπίθεση του Ψυχικού κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 58-44. Το τελικό 79-55 ήρθε δίκαια για την ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα, που είδε και τους έντεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να σκοράρουν!!

Με τη νίκη αυτή, ο Α.Σ.Καρδίτσας KSD βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση ισόβαθμος με Απόλλωνα και Ψυχικό.

Καρδίτσα-Ψυχικό 79-55
Διαιτητές: Μπήτης-Ταρενίδης Στ.-Χατζημπαλίδης (Τέγα)
Δεκάλεπτα: 18-11, 43-25, 58-44, 79-55
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 7, Γράβας 7 (1), Ζωιτσάκος 5 (1), Μπιλλής 4, Παππάς 2, Κακλαμάνος 23 (5), Παπαδόπουλος 13, Ερμείδης 8 (2), Θέος 3, Καλλές 4, Νάκης 3 (1).
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης, Κοντούδης 6, Παπανικολάου 15 (4), Ιορδάνου, Μαλέλης 2, Μάντζαρης 6, Μιλεντίγεβιτς 1 (2), Θεοδώρου 2, Μαστόρος 4, Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης 5, Φρέιτας 4.