Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020

Ερμής Αγιάς 2018-BC Volos 64-61 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς, ο γηπεδούχος Ερμής πήρε την νίκη επί του B.C. Volos με τελικό σκορ 64-61.

Με άγχος και αστοχία ξεκίνησε το ματς για τις δυο ομάδες με αποτέλεσμα να υπάρχει χαμηλό σκορ στα πρώτα 5 λεπτά, με τις επιθέσεις όμως να παίρνουν φωτιά στην συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 18-17 για τους γηπεδούχους.

Η βολιώτικη ομάδα πέρασε μπροστά και διατηρούσε μια μικρή διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων, 29-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με την ομάδα του Βόλου να έχει να ηνία, χωρίς ωστόσο να μπορεί να ανοίξει κι άλλο την διαφορά, με το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο και η διαφορά να είναι και πάλι στους 4 (41-45) υπέρ του B.C. Volos.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να φτάνει στους 8 (45-53) και σε εκείνο το διάστημα οι παίκτες της Αγιώτικης ομάδα έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, και με διαρκής πίεση στην μπάλα, αλλά και μεγάλα σουτ, πήραν το προβάδισμα στα τελευταία 2:30 λεπτά.

Με το ματς στο τελευταίο λεπτό να οδηγείται στην διαδικασία τον βολών, οι παίκτες του Ερμή ήταν ψύχραιμοι και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, για την προσπάθεια της ομάδας να παραμείνει στην κατηγορία, εναντίων μιας εξαιρετικής ομάδας που πάλεψε μέχρι τέλους παρά τις απουσίες!

Ερμής Αγιάς 2018 - B.C. Volos 64-61
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 29-33, 41-45, 64-61
Διαιτητές : Χριστοδούλου - Δότας
Ερμής Αγιάς 2018(Μακροβασίλης): Ντεβές Χ. 2, Ντεβές Ε. , Παναγιώτου 5, Ματής Ν. 16(4), Τάτσιος 10, Γκατζιωγιας , Αγοριτσας 15, Ματής Γ. 2, Ριζούλης 9(1), Χονδροδήμος, Φιλίντας 5(1).
BC Volos : (Καρακατσούνης Ι.-Καρακατσούνης Κ.) Κουτσιμπανας 9, Κασσανδρινος, Αγγελοπουλος, Σταυρου, Λιβανιος 16, Ξυπνητος, Φιλίππου 17, Σκαματζουρας 12, Κλειτσας, Τσίγκος 8