Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Νίκη στον πόντο στην έδρα της ΑΕΒΔ για την Νίκαια 2012.

Μεγάλος νικητής με σκορ 58-59 αναδείχθηκε η Νίκαια 2012 κόντρα στην ΑΕΒΔ , μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στο Βόλο.
Η Νίκαια 12 ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι μη αφήνοντας τους γηπεδούχους να επιβάλλουν το ρυθμό τους, κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου με 7 πόντους (12-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Μπελαλίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο  με το υπέρ τους σκορ 24-33.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Βόλου προσπάθησε να πιέσει αμυντικά με αποτέλεσμα να καταφέρει να δυσκολέψει τους παίχτες της φιλοξενούμενης ομάδας  στο σκοράρισμα αφού  κατάφεραν παίρνοντας τα ηνία του αγώνα να μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους με την λήξη της περιόδου (39-44).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σιδηρόπουλου  με υπομονή και ψυχραιμία σε επίθεση και άμυνα κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά , αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΕΒΔ-Νίκαια 2012 58-59
Δεκάλεπτα: 12-19, 24-33, 39-44, 58- 59
Διαιτητές: Kαλογερόπουλος - Ηλιόπουλος
ΑΕΒΔ(Σιδηρόπουλος)Κουρατίδης , Μπανιάς 7(1), Νικολής 14(2), Τσινίκας 7(1), Ζούρης 4,  Χαρχαρής , Καλιντζέος 7(1), Χατζηευφραιμίδης , Γκουντόπουλος 19, Στρατάκης .
Νίκαια 2012: (Μπελαλίδης) Καμζέλας 15, Μοσχοβίτης , Πασχάλης 14(4),   Λύτρας 2, Κουραμάς 13 ,  Τουρναβίτης 2, Ουζούνης 13(1), Δημητρίου , Γάκης-Γακοπουλος , Αμπντάλα .