Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020

Πήρε το ντέρμπι με τον Γ.Σ.Βόλου ο Ίωνας

Ο Ίωνας  ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Γ.Σ.Βόλου καθώς επικράτησε για την 13 αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ με 58-63.Η ομάδα του Ίωνα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι  και με όμορφο μπάσκετ προηγήθηκε με σκορ 14-18 στην πρώτη περίοδο. Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με την ομάδα του Πρέκα  να είναι μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 31-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και με κύριους εκφραστές τους Μαντζουράνη και Παυλόπουλο βρέθηκαν μπροστά με 34-47 όμως ο Γ.Σ Βόλου με σερί 12-0 πλησίασε στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα συνέχισε με ένα ακόμα δίποντο στις αρχές της τέταρτης περίοδο και το σερί έφτασε στο 14-0. Στην συνέχεια όμως ο Ίωνας  με τον Ζήση να βάζει δυο τρίποντα πέρασε μπροστά και κατάφερε μέχρι το τέλος να ελέγξει το ματς και να φτάσει σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή μετά από 10 μήνες στην αγωνιστική δράση του Δημήτρη Ίζήμα.

Γ.Σ.Βόλου-Ίωνας 58-63
Τα δεκάλεπτα:14-18, 31-36, 46-47, 58-63
Διαιτητές : Τζαφλέρης - Αβραμίδου
Γ.Σ.Βόλου (Τύμπας Π. - Ντάκης): Αυλογιάρης, Κυριαζής 2, Ντάκης 2, Κορτέσης, Μούτσιος 3, Χατζόπουλος, Δραγατζίκης 20(1), Σταθούρος 16(2), Κουτσομπόρης, Κουρουπάκης 8(1), Παλάσκας 7,  Νικολαίδης
Ιωνας (Πρέκας): Κουμπούνης, Σιδερής, Πρέκας 2, Ζήσης 21 (4), Πέτκογλου, Μαντζουράνης 15, Αναστασιάδης 6(1), Τζημας, Παρισάκης, Χρηστομάνος 4, Παυλόπουλος 13(1), Στάμος 2