Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

Σπουδαία νίκη του Ίωνα επί της Νίκαιας 2012 (vid)

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο  Ίωνας στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ.
Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα φιλοξένησε το μεσημέρι του Σαββάτου (1/1) τη Νίκαιας 2012 για την 11η αγωνιστική και επικράτησε με 62-56, συνεχίζοντας τις επιτυχίες της.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο με κυρίους εκφραστές τον Παυλόπουλο που έβαλε σε αυτό το διάστημα 12 πόντους και τον Μπλιάτζα που έβαλε 10 πόντους και την Νίκαια να είναι μπροστά με 1 πόντο.

Στην συνέχεια η ομάδα του Ίωνα με πολύ καλή άμυνα έκανε ένα ξέσπασμα και προηγήθηκε με 35-26  2.30 λεπτά πριν το τέλος , όμως η Νίκαια με ένα σερί 7-0 μείωσε στο 35-33 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε με την ομάδα του Βόλου να  ελέγχει πλήρως το παιχνίδι  και να ανοίγει την διαφορά στους 6 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας οι φιλοξενούμενοι πέρασαν  μπροστά 2.30 λεπτά πριν το τέλος με 55-56,  όμως από εκεί και μετά οι παίκτες του Γ. Μπελαλίδη δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο πόντο , καθώς  Χρηστομάνος , Σιδερής και  Κουμπούνης διαμόρφωσαν το τελικό 62-56.

Ίωνας-Νικαια 2012  62-56
Τα δεκάλεπτα:16-17, 35-33, 47-41, 62-56
Διαιτητές : Τσουμαχίδης - Μπουγλός Π.
Ιωνας (Πρέκας): Κουμπούνης 11(1), Σιδερής 2, Πρέκας , Ζήσης 8(2), Πάντος  , Μαντζουράνης 4, Αναστασιάδης 3(1) , Παρισάκης , Χρηστομάνος 10, Παυλόπουλος 18, Φοινικόπουλος , Στάμος 6.
Νίκαια 2012: (Μπελαλίδης) Καμζέλας 4, Μοσχοβίτης , Μανολόπουλος , Αμπντάλα , Κουραμάς 11, Μπλιάτζας19(2) , Τουρναβίτης 5, Ουζούνης 2, Κατσιλούλης 3, Πασχάλης 12 (2), Αρσενίου .