Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020

11η νίκη για Ανόρθωση που επικράτησε εντός έδρας του Ερμή Αγιάς 2018.

Η Ανόρθωση επικράτησε του μαχητικού Ερμή Αγιάς με σκορ 77-60.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο 2’(2-7) και στο 7’(12-19), με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν με σερί 9-2 να κλείσει το δεκάλεπτο ισόπαλο 21-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες και οι δυνατές μονομαχίες με το σκορ να είναι φτωχό 12-9 και το ημίχρονο να λήγει 33-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες της Αγιάς καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και η  πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι σε όλο το γήπεδο και με τους έμπειρους Ντίκα, Κοντάκη, Συλεόπολο να σκοράρουν από 6 πόντους , ξέφυγαν στο σκορ με 18 πόντους (57-39). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και αφού ο νικητής είχε φανεί οι δυο ομάδες με πιο χαλαρές άμυνες και με επί μέρους σκορ 20-21 φτάσαμε στο τελικό 77-60 που διαμόρφωσε με τρίποντο στην εκπνοή ο νεαρός Γκατζιώγιας.

Ανόρθωση-Ερμής Αγιάς 2018   77-60
Τα δεκάλεπτα:21-21, 33-30, 57-39, 77-60.
Διαιτητές :Σταματόπουλος - Κοντοστάθης
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 3, Σέρρης, Κοντάκης 24(4), Ντίκας 22(1), Καραθανάσης 2, Γαλανάκης 1, Γκούμας, Συλεόπουλος 9, Φιλίππου 14, Κοντογιάννης 2.
Ερμής Αγιάς 2018(Μακροβασίλης): Ντεβές Χ.2, Παναγιώτου, Ματής Ν. 7(1), Τάτσιος 8, Κατσάβας, Μαλλιάρας 7(1), Ματής Γ., Ριζούλης 8(1), Γκατζώγιας 3(1), Χονδροδήμος, Φιλίντας 23(3).