Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2019

Πέρασε στον τελικό ο Γ.Σ.Γόμφων , 57-76 τον Γ.Σ.Σοφάδων

Έγραψε ιστορία η ομάδα του  Γ.Σ.Γόμφων καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, κερδίζοντας  με 57-76 , σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, με πολύ πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες, την πολύ καλή ομάδα του Γ.Σ.Σοφάδων.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο στην διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου  με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με 24-18 υπέρ του  Γ.Σ.Σοφάδων.

Στη δεύτερη περίοδο ο  Γ.Σ.Γόμφων μπήκε δυνατά και με φανταστική άμυνα υποχρέωσε τις Σοφάδες να πετύχουν μόνο 4 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο , παίρνοντας  μια διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο κυμάνθηκε στους ίδιους ρυθμούς με την ομάδα των Γόμφων να ανεβάζει την διαφορά και τελικά να παίρνει την μεγάλη πρόκριση στον αυριανό τελικό.

Να σημειώσουμε ότι οι ομάδες είχαν από μια σημαντική απουσία η καθεμία , αυτές  του Σφεικου για  τον Γ.Σ. Σοφάδων και του Ψύρρα Θ. για  τους Γόμφους.

Γ.Σ.Σοφάδων -  Γ.Σ.Γόμφων 57-76
Δεκάλεπτα: 24-18, 28-39, 40-64, 57-76
Διαιτητές: Σταματόπουλος - Παγώνης - Κοντογιάννης (Βαρνάς)
Γ.Σ.Σοφάδων (Παππάς) Βαιόπουλος , Γούλας 19(2), Σκούμας , Εκίζογλου , Βούλγαρης 11, Παπαιωάννου 12, Γεωργάκης 7, Ζωιτσάκος 6, Παπαδημητρίου , Μουταρέλος 2.
Γόμφοι :(Αλεξίου) Καγιαμανίδης 5(1), Οικονόμου 5, Ζαχόπουλος, Τσίγκας 5, Τσιλούλης 7(1), Τζιάννης 3,  Δουβλαντώνης 2, Ψύρρας Δ. 20(4),  Κουρέπης 7, Στρακάτσαλος 3(1),  Ντούρβας 19(4).