Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019

Ίωνας - Γ.Σ.Σκιάθου 50-49 (παιδικό Μαγνησίας)

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι για το παιδικό πρωτάθλημα Μαγνησίας , ο Ίωνας επικράτησε  της πρωτοπόρου ομάδας της Σκιάθου με σκορ 50-49.

Με τις  δυο ομάδες να  συμβαδίζουν στο σκορ το ημίχρονο έκλεισε με προηγούμενη την ομάδα της Σκιάθου με 1 πόντο (28-29)

Ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο έφερε την ομάδα του Ίωνα  μπροστά με 6 πόντους με το τέλος της 3ης περιόδου (43-37).  Στο τελευταίο δεκαλεπτο έγινε πραγματικό ντέρμπι με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο.  Στο 47-47 ο Πρέκας με μια βολή και ένα κρίσιμο λει απ πήγε την ομάδα του Ίωνα  στους +3 , με την  Σκιάθο να καταφέρνει  με δύο βολές του Τσάκα να μειώσει  και πάλι στον 1 πόντο.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ίωνας  έχασε την επόμενη επίθεση και η Σκιάθος στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα που έμειναν αστόχησε και έτσι ήρθε μια μεγάλη νίκη , που πανηγυρίστηκε ανάλογα , για τους γηπεδούχους.

Ίωνας - Γ.Σ.Σκιάθου 50-49
Δεκάλεπτα:16-15, 28-29, 43-37, 50-49
Διαιτητές :Παπαγιώτης - Τσάλας
Ίωνας(Πρέκας Λ.)Δημόπουλος , Τσελέπης ,  Πρέκας 24(2),  Παπαδούλης 4, Φώτογλου 7(1), Πετκόγλου , Παλαμιώτης 10, Καραμπατής 5, Γιαδίνης , Φαρμάκης,
Γ.Σ.Σκιάθου(Κρίτσαλος) Πάντος, Καρασαίνης , Κοφινάς, Τσάκα 11(1), Τσαπρούνης 1, Ντότσι 9(1),  Πεζάτος 18, Γιαννίτσης 4, Άννης 6.