Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2019

Ιωλκία-Ερμής Αγιάς 2018 58-65 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Ο Ερμής Αγιάς 2018 κατάφερε να φύγει με το διπλό από το κλειστό της Αγριάς, επικρατώντας της Ιωλκίας με τελικό σκορ 58-65.

Η Ιωλκία ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και με όπλο το μακρινό σουτ βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-13. Στην συνέχεια το ματς άρχισε να ισορροπεί με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με ένα καλάθι 31-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, υπήρχαν αρκετές δυνατές μονομαχίες και οι ομάδες εναλλασσόταν στο σκορ. Στο τέλος ο Ερμής έδειξε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να φτάσει στο τελικό 65-58, δίνοντας συνέχεια στην καλή εμφάνιση της προηγούμενης βδομάδας επι της Ανάληψης, κερδίζοντας στην έδρας μιας εξαιρετικής ομάδας όπως είναι η Ιωλκια που βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Τον αγώνα επισκίασε ο τραυματισμός του αθλητή της Ιωλκίας , Μαυρόπουλου Π., στον οποίο ο Ερμής εύχεται ταχεία ανάρρωση!

Ιωλκία-Ερμής Αγιάς 2018  58-65
Δεκάλεπτα: 19-13 , 31-29, 44-44, 58-65.
Διαιτητές:Παπαγιώτης - Κοντοστάθης
Ιωλκία(Αναγνωστόπουλος) Μαυρόπουλος 9, Κλείτσας , Παπαιωάννου 10(2), Γεωργαλόπουλος , Κόκκινος , Μπέτας , Τσαγκλής 14(4), Ρηγάκης 6, Μαστροπαναγιώτης , Βασδέκης 12, Δάφκος 4, Νικόπουλος 3.
Ερμής Αγιάς 2018(Μακροβασίλης): Ντεβές ,  Γκατζόγιας , Μάτης Ν.3(1), Τάτσιος 9(1), Χονδροδήμος 14(4), Μάτης Γ. , Μπακουρας , Αγορίτσας 13(2) , Ριζούλης 6(1) , Αργυρούλης 3(1), Κατσαβας , Φιλίντας 17(3).