Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019

Παρά λίγο «κατοστάρα» ο ΓΣ Φαρσάλων κόντρα στον Έσπερο Λαμίας

Ένας εντυπωσιακός Γ.Σ.Φαρσάλων δεν συνάντησε καμία δυσκολία να επικρατήσει του Έσπερου Λαμίας με 98-81 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής.

Ο  ΓΣ Φαρσάλων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από την πρώτη περίοδο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με προβάδισμα  11 πόντων (29-18) στην 1η περίοδο. Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασσάρη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 24 πόντους (54-30)

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας , αλλά ο ΓΣΦ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +15 (71-56).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες των Φαρσάλων να κυνηγούν την «κατοστάρα» η οποία όμως δεν επετεύχθη για δύο πόντους (98-81).

Έξι παίκτες από τα Φάρσαλα τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων , ενώ από τον Έσπερο Λαμίας ξεχώρισε ο Στογιάνοβιτς  με 24(3)

ΓΣ Φαρσάλων-Εσπερος Λαμίας 98-81
Δεκάλεπτα: 29-18, 54-30, 71-56, 98-81
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης (Μανάσης)
Γ.Σ.Φαρσάλων (Γιασσάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς , Καλτσούνας , Βασιλείου, Παπαχρήστος 16(1), Τσούμας 19(1), Βρεττάς 20(4), Πεταλωτής 11(2), Μουλάς 2, Τσούκας 16(5), Δέσπος 14.
Έσπερος Λαμίας (Τσουκαλαδέλης - Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 8, Μούσα 21, Λάμπας , Στογιάνοβιτς  24(3), Pουμελιώτης 11(3), Παπανικολάου 2, Φύκας , Σεριαναι ,  Tσιμίδης 5(1), Δέχρετζης 4, Μάτζουκας 6(1), Γκιρίτσης.