Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019

Σε ματς γκραν-γκινιόλ , ο Α.Σ. Καρδίτσας νίκησε στην παράταση τη Δάφνη Δαφνίου.

Νίκη με 90-82 στην παράταση απέναντι στην Δάφνη Δαφνίου πέτυχε ο ΑΣΚ στον εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α2 Εθνικής.
Σε ένα παιχνίδι με μεγάλες συγκινήσεις  ο ΑΣΚ  κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με τρεις εύστοχες βολές του Σεραφείμ Θέου (75-75) και εν τέλει να επικρατήσει στην παράταση με 90-82!

Το... θρίλερ της Τετάρτης εξελίχθηκε στο νέο κλειστό γυμναστήριο, με τον Α.Σ. Καρδίτσας KSD να χρειάζεται ένα δραματικό φινάλε και τα επιπλέον πέντε λεπτά της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση της Δάφνης Δαφνίου με τελικό σκορ 90-82 (κ.α. 75-75). Στα σαράντα λεπτά, η πολύ ανταγωνιστική Δάφνη έβαλε πολύ δύσκολα στον Α.Σ.Κ., ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με 72-75, 9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση, ο Σεραφείμ Θέος κέρδισε τρεις βολές σε προσπάθεια για σουτ 3 πόντων, ακριβώς με τον ήχο της κόρνας που μηδένισε το χρονόμετρο.
Με το χρόνο στο "μηδέν", ο αρχηγός -χθες- του Α.Σ.Κ. έδειξε απόλυτα συγκεντρωμένος, ευστόχησε και στις τρεις βολές και ισοφάρισε σε 75-75, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο κόσμος έδωσε φτερά στην ομάδα που δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους και έφτασε στη νίκη με 90-82.

ΑΣ Καρδίτσας - Δάφνη Δαφνίου 90-82
Δεκάλεπτα: 13-26, 35-45, 54-56, 75-75 κ.α, 90-82 (παρ.)
Διαιτητές: Παφίλης-Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ. (Τέγα)
ΑΣ Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης, Γράβας 18, Παππάς, Κακλαμάνος 14 (4), Ερμείδης 15 (3), Θέος 12, Καλλές 12, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 19 (3), Νάκης.
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 15 (3), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 12 (3), Δομπρογιάννης 2, Αγγέλου 8 (1), Καννάς 4, Φιλιππάκος 14 (2), Γκάτζο 5, Μπάλος 3, Αρνόκουρος, Κανονίδης 19 (2).