Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019

Μεγάλο διπλό στον Αμύντα για τον Α.Σ.Καρδίτσας. (vid)

Αντίδραση, ψυχή και πάθος έδειξε ο Α.Σ.Καρδίτσας KSD και επιβλήθηκε στον Υμηττό του Αμύντα με 65-75.
Χωρίς το Νίκο Κακλαμάνο που έμεινε λόγω τραυματισμού στην Καρδίτσα, ο Α.Σ.Κ. βρήκε τις λύσεις, έπαιξε με δύναμη και στηριζόμενος στην άμυνα του, ξεπέρασε το άσχημο ξεκίνημα και το 17-8 με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 10', πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 25-29.

Στην επανάληψη άντεξε στην πίεση του Αμύντα και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μια πεντακάθαρη και δίκαιη νίκη με 65-75.

Με το ροζ φύλλο αγώνα, ο Α.Σ.Κ. έφτασε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα και το Σάββατο υποδέχεται τον συγκάτοικο στην τρίτη θέση, Απόλλωνα Πάτρας.
Αμύντας-Καρδίτσα 65-75
Δεκάλεπτα: 17-8, 25-29, 42-48, 65-75
Διαιτητές: Μαλαμάς-Νάστος-Χριστινάκης (Μουζάκης Στ.)
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 13, Κάπρης, Βαρδιάνος 2, Κερασοβίτης 7, Κουκουνιάς 7 (1), Κομποδιέτας 7 (1), Χάλαρης 9 (1), Φακοπουλίδης 9 (3), Κωνσταντακόπουλος 8 (2), Μέλιος 3 (1).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 2, Γράβας 19 (2), Ζωιτσάκος, Παππάς, Παπαδόπουλος 14, Ερμείδης 12 (3), Θέος 10, Καλλές 2, Σανδραμάνης 4 (1), Τριανταφύλλου 12 (2).