Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2019

Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση στην παράταση με σκορ 75-68 κόντρα στην Ιωλκία

Επέστρεψε στις νίκες η νεανική Ανόρθωση που επικράτησε εντός έδρας, μετά από συγκλονιστικό αγώνα της μέχρι πρότινος αήττητης και πολύ μαχητικής ομάδας της Ιωλκείας με σκορ 75-68.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το μάτς και προηγήθηκε στο 3’ με 7-1 και με 17-16 στο 10’. Το δεύτερο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο – πόντο και έληξε 34-31, με τη διαφορά να συντηρείται συνεχώς στους 4-6 πόντους.  Στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε δυο αποχωρήσεις παιχτών, μια για κάθε ομάδα αφού αποχώρησαν τραυματίες οι Καρανάσιος(Ιωλκεία) και Γαλανάκης(Ανόρθωση). Μάλιστα ο πρώτος διακομίσθηκε στο νοσοκομείο και υπάρχουν φόβοι για πρόσθιο χιαστό. Το σκορ στο 30’ ήταν 54-47 που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Νικόπουλο και ενώ η Ανόρθωση λίγο νωρίτερα είχε προηγηθεί με +10 (54-44).

Στην τελευταία περίοδο με 5 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ροκάνισαν την διαφορά και ενώ στο 33’ ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 65-53 μετά από τρία συνεχόμενα καλάθια του κορυφαίου για τους γηπεδούχους Βασίλη Κοντάκη. Όμως οι παίχτες του Βασίλη Αναγνωστόπουλου με τρομερά ποσοστά ευστοχίας και με πέντε τρίποντα στα τελευταία 5 λεπτά κατάφεραν και ροκάνισαν την διαφορά στους δυο πόντους και ο Βασδέκης με 2/2 βολές 2’ πριν τη λήξη έστειλε το μάτς στην παράταση.

Η ομάδα της Ιωλκείας δίκαια βρίσκεται στις δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πέτυχε στον συγκεκριμένο αγώνα 14 τρίποντα!! Στην παράταση με βολή του Μαυρόπουλου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 67-68 όμως στα υπόλοιπα τέσσερα τελευταία λεπτά το σκορ ήταν 8-0 υπέρ των γηπεδούχων που επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήτα σοκ της περασμένης αγωνιστικής από την Ανάληψη και η επιτυχία τους έχει μεγάλη σημασία καθώς είχαν και παιχνίδι μεσοβδόμαδα στο Μουζάκι για τους οκτώ του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ και σίγουρα η κούραση ήταν εμφανής.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο πολύς κόσμος που βρέθηκε και αυτή την αγωνιστική στις κερκίδες του ΕΑΚ ενώ μετά την λήξη αυτού του συγκλονιστικού παιχνιδιού και οι δυο ομάδες χειροκρότησαν η καθεμία στο άκουσμα του ονόματος της άλλης, δείχνοντας πως ήταν αντίπαλοι παρά την κρισιμότητα του αγώνα, αλλά μόνο για 45 λεπτά…

Ανόρθωση-Ιωλκία  75-68
Δεκάλεπτα: 17-16, 34-31,  54-47, 67-67κ.α., 75-68 παρ.
Διαιτητές:Αβραμίδου - Κοντοστάθης
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 8, Κουκουράβας, Κοντάκης 21(3), Ντίκας 17, Καραθανάσης 5, Γαλανάκης, Γκούμας, Συλεόπουλος 10, Αβέλας 3(1), Φιλίππου 10, Κοντογιάννης.
Ιωλκία(Αναγνωστόπουλος) Μαυρόπουλος 8(2), Κλείτσας 3(1), Μπέτας, Παπαιωάννου 9(1), Ρηγάκης 2, Μαστροπαναγώτης, Τσαγκλής 13(4), Δάφκος 3, Καρανάσιος 3(1), Βασδέκης 18(3), Καραμπελιάς, Νικόπουλος 9(2).