Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019

Βήμα πρόκρισης ο ΑΟΤ με νίκη 57-63 στην Λάρισα επί της ΑΕΛ

Μετά από ένα όμορφο παιχνίδι για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης  του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, ο ΑΟΤ επικράτησε στο κλειστό του Αλκαζάρ  της ΑΕΛ με 61-59 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο final-4 του θεσμού.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο , με τις ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή της ΑΕΛ με 1 πόντο (33-32)

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσίμα ανέβασαν στροφές και με ένα επί μέρους 10-21 κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10 πόντους διαφορά (43-53).

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ αντέδρασε μείωσε στους 4 πόντους (51-55)  πέντε λεπτά πριν τη  λήξη , αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 57-63.

Πρώτος σκόρερ του ΑΟΤ αλλά και του αγώνα ο Φούντας με 21 πόντους και 3 τρίποντα και τον ακολούθησαν σε απόδοση Λεπενιώτης 14(1) και Απέργης 13(1).  Από τους γηπεδούχους  Μηλιώνης -Γκανέτσας-Κρικώνης  είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

O προπονητής του AOT Γιάννης Τσίμας σε ανάρτηση του μετά το τέλος του αγώνα αναφέρει:
«Συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΛ για την φιλοξενία κ ειδικά στους οργανωμένους φιλάθλους της για την στήριξη στην ομάδα τους κ το χειροκρότημα στην ομάδα μας»

AEΛ-AOT  57-63
Δεκάλεπτα 16-20, 33-32, 43-53, 57-63
Διαιτητές: Κοντογιάννης - Γιατρόπουλος
ΑΕΛ:(Σάκαρης)Κωστογλίδης , Γκέκας , Ραχμάνης ,  Δελής 9(3), Γκανέτσας 14(2), Παπαδούλης ,  Μηλιώνης 20(2), Λουκανικάς , Κρικώνης 12, Ακρίβος 2, Γουρνάρης .
Α.Ο.Τρίκαλα (Τσίμας) Λεπενιώτης 14(1), Γκαντιάς 6, Πατιτάκης  5(1), Τολλιος , Απέργης 13(1), Ούτος 2, Αναστασίου, Μπέφας  , Βήτας 2, Διαλεσώτης , Φούντας 21(3), Μερίτσης .