Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019

Ευρεία νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρας της Δήμητρας Ευξεινούπολης με 56-74.

Άλλη μια νίκη για την Ανόρθωση(η 5η  σε 6 αγώνες) που επικράτησε μέσα στον Αλμυρό και της τοπικής Δήμητρας σε ένα όμορφο παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το μάτς και προηγήθηκε στο 4’ με 2-12 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και ενώ η Ανόρθωση ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά, στο τελευταίο τρίλεπτο με καλάθια του Ποζιόπουλου και του Κορκούμπα η τοπική ομάδα με επι μέρους σκορ 9-0 μείωσε σε 27-31. Επίσης στο δεύτερο δεκάλεπτο αποβλήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων, Θανάσης Σπανός, για εξύβριση στον διαιτητή Τσουμαχίδη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά, με τις δυο ομάδες να δίνουν ομηρικές μάχες και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 25’ σε απόσταση αναπνοής(40-41) με συνεχόμενα καλάθια του Νάκου. Τα τελευταία 4 λεπτά όμως του τρίτου δεκαλέπτου με πίεση σε όλο το γήπεδο από την ομάδα του Καπουρνιώτη και με συνεχόμενα καλάθια του Ντίκα(κορυφαίος του αγώνα με 28 πόντους) και του Κοντάκη και με επί μέρους σκορ 4-16 διαμόρφωσαν το σκορ στο 30’ 44-56, βάζοντας τις βάσεις για μια ακόμη επικράτηση.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 4ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αρκετούς πόντους από τους Συλεόπουλο και Φιλίππου διευρύνοντας την διαφορά, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με σκορ 56-74.

Δήμητρα Ευξεινούπολης-Ανόρθωση 56-74
Δεκάλεπτα: :12-20, 27-31, 44-56, 56-74.