Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019

Στους "4" του κυπέλλου ο Γ.Σ.Αλμυρού με νίκη 69-52 επί του Αμπελώνα.

Σε ένα παιχνίδι , με πολύ πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες, , ο Γ.Σ.Αλμυρού επικράτησε του Γ.Σ.Αμπελώνα με 69-52 , καλύπτοντας την διαφορά των 9 πόντων (5-46) που είχε χάσει στον πρώτο αγώνα και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για το final-4 του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με 28-29 υπέρ του Αμπελώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΣΑ μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 10 πόντων (50-40) , που του έδινε την πρόκριση με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό,   με τον  Γ.Σ.Αλμυρού με ποιο καθαρό μυαλό και με έναν ασταμάτητο Παπούλια , που σημείωσε τους  μισούς του πόντους (12) στο συγκεκριμένο διάστημα, να  παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στην τελική φάση του κυπέλλου ,  με την τελική  διαφορά να φτάνει τους 17 πόντους (69-52) , οδηγώντας  τον Αμπελώνα στην πρώτη του φετινή ήττα .

Γ.Σ.Αλμυρού - Αμπελώνας 69-52
Δεκάλεπτα:16-12, 28-29, 50-40, 69-52
Διαιτητές:Καρακατσούνης - Τζαφλέρης
Γ.Σ.Αλμυρού (Νάνης)  Κοντοστάθης 5, Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Παπούλιας 24(1), Συνάζος, Παπακωνσταντίνου 2, Γιωτόπουλος 8(2), Τοκατλίδης, Θέος 20(3), Γώγουλας, Τσαβές 4, Βαλαμούτης 4.
Γ.Σ.Αμπελώνα (Χατζιάρας) Γιοβανόπουλος, Κυριακόπουλος 6(1), Τεκούσης Β., Μπαμπανάτσας , Κονδυλόπουλος 8(1), Κουτσώνας 9, Σπυρόπουλος 6(2), Αγαπίου 8(2), Παλάσκας, Βλησσαρούλης, Αποστολάκης 15, Τεκούσης Π.