Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2019

Πήρε το διπλό η Νίκη Βόλου στην έδρα της Ανόρθωσης. (Εφιηβικό Μαγνησίας)

Δεύτερη νίκη για τους εφήβους της Νίκης βόλου που επικράτησαν, στο ΕΑΚ του Βόλου, της Ανόρθωσης με σκορ 64-45.

Οι παίχτες του Τσιριγωτάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 5’ με 1-10 όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το δεκάλεπτο έληξε 9-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Δελετζέ κυρίως να σκοράρει μέσα από την ρακέτα οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται 19-30.

Στο 3ο δεκάλεπτο προσπάθησε η Ανόρθωση και με δυο τρίποντα του νεαρού Ακριβόπουλου μείωσε στους 5 (29-34) όμως και πάλι οι παίχτες της Νίκης κατάφεραν και αύξησαν τη διαφορά στο 30’ στο +9(32-41). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους δυο κόουτς να χρησιμοποιούν και παιδιά που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και με τα τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του νεαρού Σούλη οι νικητές αύξησαν την διαφορά και επικράτησαν τελικώς με 45-64.

Ανόρθωση - Νίκη Βόλου 45-64
Δεκάλεπτα: 9-13, 19-30, 32-41, 45-64.
Διαιτητές:
Ανόρθωση (Ανδρέογλου): Δεληγιάννης 4, Λιάπης, Ακριβόπουλος 18(3), Κόλλιας, Θεοδώρου 5(1), Καραπουλουτίδης 8, Αναστασιάδης, Τσιώπος, Μαργωμένος 10(1).
Νίκη Βόλου (Τσιριγωτάκης) : Ρουσίτι, Μπάντελης, Αναγνωστίδης 11(1), Σούλης 12(4), Χριστομάνος 2, Φλαμουράι 3(1), Βαλής 2, Κουτσούκης 6, Γιαλαμάς, Δελετζές 22, Ομορέγκιε 2, Κουρκούνης 4.