Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019

Ίδρωσε για να πάρει την πρόκριση ο Σπάρτακος κόντρα στον Μύτικα (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Τα χρειάστηκε ο Σπάρτακος στο κλειστό του Αλκαζάρ απέναντι στον Μύτικα, αλλά πανηγύρισε τελικά την πρόκριση στους "8" του κυπέλλου Θεσσαλίας, επικρατώντας με σκορ 77-64.

Οι παίχτες του Λάμπρου Βαρδακούλη αν και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12 πόντους διαφορά (35-47),  δεν κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά,  καθώς ο  Μύτικας ανεβάζοντας στροφές στην 3η περίοδο, όχι μόνο μείωσε  την διαφορά αλλά ισοφάρισε και τον αγώνα σε 59-59 με την λήξη του δεκαλέπτου.

Τελικά ο Σπάρτακος κάνοντας ένα επί μέρους 18-5 στο 4ο δεκάλεπτο  επικράτησε με 64-77 και πήρε  την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ  της αναμέτρησης ο Αθανασόπουλος που πέτυχε 30 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ από τους ηττημένους 16 πόντους σημείωσε  ο Οικονόμου που ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του.

Μύτικας - Σπάρτακος 64-77
Δεκάλεπτα: 15-18, 35-47. 59-59, 64-77.
Διαιτητές:Γκέκα - Πανταζής
Μύτικας (Ρουκάς) Καραδήμος 12(2), Τζιαχρής 4, Σιαμέτης 7, Κοντογιάννης 10(1), Βουτσελάς , Μπακαρός, Αρετόπουλος 1, Οικονόμου 16, Σκύφτας 6, Γκουλιιάκος 8.
Σπάρτακος (Βαρδακούλης) Καραγιάννης 13(4), Αθανασόπουλος 30(2), Χατζαρίδης, Σαμουλαδάς , Βογιατζής , Φαρμακάς 4, Γκουντελάκης , Φαρμάκης ,  Χαιρετίδης 12(3), Πάσχος 12(1), Χρόνης , Ντικούδης 6.