Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019

Τεράστια νίκη-πρόκριση της Ανόρθωσης επί του Ίωνα με σκορ 62-59.

Δεύτερη νίκη σε βάρος του Ίωνα πέτυχε η Ανόρθωση μετά από μάτς θρίλερ.
Ο Ιώνας ως πιο έμπειρη ομάδα ξεκίνησε δυνατά το μάτς και προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 18-14 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο το μάτς πήγαινε πόντο πόντο με τον Ίωνα να διατηρεί το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με σκορ 27-25 αφού και οι δυο ομάδες επικεντρώθηκαν στην άμυνα που είχαν και τον πρώτο λόγο.

Με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση και με επί μέρους σκορ 17-12 πήρε κεφάλι στο σκορ από το 22’ και δεν το έχασε ποτέ μέχρι το 39.40. Στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου με τρίποντα των Ντίκα και Κοντάκη η Ανόρθωση έφτασε στη μέγιστη υπέρ της διαφορά με +10 (56-46). Η κούραση όμως των παιχτών της Ανόρθωσης, η άμυνα ζώνης της ομάδας του Λάμπρου Πρέκα, τα πολλά άστοχα σουτ και ο τραυματισμός του βασικού σέντερ Φιλίππου που αποχώρησε είχε ως αποτέλεσμα ο Ίωνας αρχικά να ροκανίσει τη διαφορά  με μεγάλα σουτ του Παυλόπουλου αλλά και να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 22ο λεπτό με εκπληκτικό τρίποντο του Ζήση στα 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, από τα 9 μέτρα και με τη λήξη του χρόνου επίθεσης κάνοντας το 57-59.

Ο κόουτς Καπουρνιώτης κάλεσε αμέσως τάιμ αουτ και στην επίθεση διάλεξε να πάνε με τρίποντο και δικαιώθηκε, αφού ο Ντίκας στο 9.47 ευστόχησε σε τρίποντη βόμβα δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (60-57) μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων.

Ο Ίωνας αστόχησε στην τελευταία επίθεση για την ομάδα του και ο Φιλίππου που επέστρεψε στο παρκέ στο 39’ πέτυχε το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή γράφοντας το τελικό 62-59.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο πολύς κόσμος που κατέκλυσε τις κερκίδες του ΕΑΚ ενώ πολύ καλό ήταν το κλίμα μεταξύ των παιχτών των δυο ομάδων παρά τις ομηρικές μάχες που δόθηκαν για 40 λεπτά, με τις δυο ομάδες και τους προπονητές να φεύγουν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο ενώ η κάθε ομάδα να χειροκρότησε στο άκουσμα του ονόματος της αντίπαλης ομάδας.

Μετά τη λήξη δεν έλειψαν όμως και οι εντάσεις, κυρίως με παράπονα από τους φιλοξενούμενους προς τους διαιτητές Μπουγλό και Ηλιόπουλο.

Τέλος, να τονίσουμε οτι με τη νίκη πρόκριση που πήρε η Ανόρθωση, είναι η μοναδική ομάδα από την Α2 που συνεχίζει στους 8 του θεσμού του κυπέλλου.

Ανόρθωση - Ίωνας  62-59
Δεκάλεπτα:  14-18, 25-27, 42-39, 62-59.
Διαιτητές:Μπουγλός Ι. - Ηλιόπουλο.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου, Αβέλας, Κοντάκης 10(2), Ντίκας 24(4), Καραθανάσης 8,  Γαλανάκης 3(1),  Γκούμας, Συλεόπουλος 2, Θέος, Φιλίππου 15, Κοντογιάννης.
Ιωνας (Πρέκας): Κουμπούνης, Σιδέρης 8(2), Πρέκας 2, Ζήσης 5(1), Χριστομάνος Κ. 2, Μαντζουράνης 19, Αναστασιάδης 3, Χριστάκης, Παρισάκης, Χριστομάνος Αν. 5, Παυλόπουλος 15(3), Στάμος.