Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019

Υπέκυψε σ' έναν ανώτερο αντίπαλο η Λάρισα B.C.

Η πρώτη συμμετοχή της ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ στην Basket League συνοδεύτηκε από εντός έδρας ήττα με 69 - 96 από τον Προμηθέα.

Η ομάδα της Λάρισας προσπάθησε να μείνει ανταγωνιστική απέναντι στον περσικό φιναλίστ του πρωταθλήματος αλλά επί τοις ουσίας πλήρωσε την έλλειψη φιλικών παιχνιδιών.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά όντες άστοχοι βρήκαν απέναντί τους μια ομάδα με πλούσιο ρόστερ και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα και "έκλεισαν" το 10λεπτο στο +3(19-22).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας πιέζοντας στην άμυνα αύξησε την υπέρ του διαφορά σε 49-32 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας κράτησε την διαφορά που "έχτισε" για να φτάσει στο τελικό 96-69.

Τα Δεκάλεπτα :19–22, 32–49, 55–74, 69–96.
Λάρισα BC (Βασίλης Φραγκιάς): Παπαντωνίου 16 (2), Παρκς 11, Χάμιλτον 4 (1), Ρέινλοντς 20 (1), Μπέικερ 2, Τσιλούλης, Βαβάτσικος 6 (1), Φλόιντ, Μπερχανεμέσκελ 10 (1).
Προμηθέας Πατρών (Μάκης Γιατράς): Αγραβάνης 6 (1), Λίποβι 8 (2), Χολ 12 (2), Έλις 8, Μαντζούκας 11 (2), Λόουρι 10 (2), Κασελάκης 7 (1), Μπόγρης 12, Κατσίβελης 13 (3), Καφέζας 1, Μπαμπ 8 (2).