Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019

Δήμητρα Ευξεινούπολης – Ανόρθωση 48-60 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Δεύτερη νίκη στο κύπελλο για την Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρας της Δήμητρας Ευξεινούπολης με 48-60.

Δύο στα δυο για την ανόρθωση που επικράτησε μέσα στον Αλμυρό και της τοπικής Δήμητρας παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες αφού απουσίαζαν οι Κουκουράβας, Καραθανάσης, Γκούμας και Εφραιμίδης.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το μάτς και προηγήθηκε στο 4’ με 0-13 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-23. Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Ανόρθωση να έχεις κορυφαίους τους Ντίκας(22), Κοντάκη(16) και Φιλίππου(15) με το σκορ να διαμορφώνεται στο ημίχρονο 21-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν περισσότερο και με αρκετά σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 βρίσκονταν συνεχώς 10-14 πόντους πίσω στο σκορ.

Στο τέλος από την Ανόρθωση προφυλάχτηκαν οι έμπειροι Κοντάκης και Φιλίππου που ένιωσαν κάποιες μικροενοχλήσεις και αγωνίστηκαν περισσότερο οι νεαροί παίχτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Οι παίχτες του Θανάση Σπανού το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν προσωρινά στο 33’ σε 42-48.

Δήμητρα Ευξεινούπολης – Ανόρθωση 48-60
Δεκάλεπτα: 12-23, 21-35, 34-48, 48-60.
Διαιτητές:Παπαγιώτης - Καραθάνος
Δήμητρα Ευξεινούπολης(Σπανός) Μπουρλής, Καραπτσιάς 9(2), Ματζώρας 7, Κουρκούμπας 7(1), Ποζιόπουλος 15(3), Κωτούλας 9(2), Τσιάτσος, Παπαρίζος 1, Νάκος.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης, Γαλανάκης): Θεοδώρου, Ανδρέογλου 1, Τσιώπος, Κοντάκης 16(4), Ντίκας 22(2), Καραμανιώλας, Θέος 3, Συλεόπουλος 3(1), Δεληγιάννης, Φιλίππου 15, Κοντογιάννης.