Τετάρτη 26 Ιουνίου 2019

Με το αριστερό στα μπαράζ ανόδου το γυναικείο της Νίκης Βόλου.

Με ήττα  41-34 ξεκίνησε η γυναικεία ομάδα της Νίκης Βόλου  την προσπάθειά της για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία,  με αντίπαλο την  δυνατή ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης .
Τα κορίτσια του Νίκου Γαλανάκη δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-10 στο δεκάλεπτο και 26-14 στο ημίχρονο.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο έκλεισαν την διαφορά στον πόντο (30-29), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω αφού η κούραση και ορισμένα λάθη έφεραν την ήττα με 41-34.

Εδώ πρέπει να τονίσουμε τις σημαντικές απουσίες των  Λαμπρινή Αγαγιώτου και Λίας Σαρακατσάνη, που παίρνουν μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών, καθώς και της Εβελίνας Αλεξίου η οποία αναρρώνει από επέμβαση στον χιαστό.

Ασπίδα Ξάνθης - Νίκη Βόλου  41-34
Δεκάλεπτα:16-10, 26-14, 30-29, 41-34.
Διαιτητές:Πλατέλλα - Καντερές
Ασπίδα Ξάνθης (Καρα Αχμέτ - Αντώνογλου)Μεχμέτ Ούστα 2, Καραλίδου 7(2), Τσακίρη 14, Μωτσενκου , Παπαχρυσοβέργη 1, Κάραλη 2, Σιγιώργη 8,  Πετρίδου 4, Γκιρκιτσα , Βαρελτζη , Χαλκίδου 2, Θωμαίδου 1.
Νίκη Βόλου  (Νίκος Γαλανάκης)  Κωνσταντούλα , Κωστούλα 11(3), Παρασχάκη 5(1), Ντέγκα, Κόπανου 3, Παπαγακή 13, Κατσιοπούλου, Τότση 1, Ζουμπούλη 1, Πασχαλίδη .