Σάββατο 22 Ιουνίου 2019

Αστέρας Καβάλας-Περιστέρι 48-65 (Πανελλήνιο Παίδων) - Δηλώσεις Ρήγγα- Καμαράκη(φώτο)

Με όπλο και την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, σε αντίθεση με τον αντίπαλό του, το Περιστέρι πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Παίδων, καθώς επικράτησε στο Μέτσοβο με 65-48 του Αστέρα Καβάλας.

Μετά την αναγνωριστική πρώτη περίοδο το Περιστέρι άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με τρίποντο του Μανιά η διαφορά πήρε για πρώτη φορά διψήφια τιμή (21-10), ενώ στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παπανδρέου με τον ίδιο τρόπο οδήγησε σε νταμπλ σκορ (26-13).

Ο Αστέρας στις αρχές της τρίτης περιόδου με σερί 6-0 μείωσε σε 23-32, όμως το Περιστέρι ήταν εκπληκτικό στη συνέχεια και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 54-32. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Αστέρας Καβάλας-Περιστέρι 48-65
Δεκάλεπτα: 10-15, 17-32, 32-54, 48-65
Διαιτητές: Καρπάνος-Λουλουδιάδης
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 14(2), Φασούλας, Βρεττός Β., Μακαρατζής 21(1), Παπαποστόλου 2, Κούντας 5, Τσάμης 4(1), Κατσίβελης 2, Βρεττός Ν., Νικολαϊδης, Βαρνάς, Ασβεστόπουλος.
Περιστέρι(Ρήγγας): Παρδακίδης, Λευκαδίτης 2, Μανιάς 9(1), Κακαβούλας 6(2), Σελούλης 5(1), Παπανδρέου 12(3), Τόλα 3, Κουστένης 4, Γουλοσπύρος 2, Γρηγορόπουλος 10(2), Ασλάν 2, Στουρνάρας 10(2).

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ο προπονητής των νικητών, Νίκος Ρήγγας, τόνισε: «Κάναμε ένα ιδανικό ξεκίνημα με πολύ καλή εμφάνιση στην πρώτη μέρα των αγώνων. Υπάρχει όμως και συνέχεια και πρέπει να μην επαναπαυτούμε».

Ο κόουτς της Καβάλας, Στάθης Καμαράκης, δήλωσε: Ήμασταν κακοί επιθετικά και πολύ άστοχοι στα τρίποντα σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας. Συνεχίζουμε».