Κυριακή 19 Μαΐου 2019

Άνοδος στην Γ΄Εθνική για την Αναγέννηση Καρδίτσας!!!!!

Την άνοδο στη  Γ΄Εθνική ανδρών πανηγύρισε πριν από λίγο η Αναγέννηση Καρδίτσας που επικράτησε  με 68-72 , στο κατάμεστο κλειστό του Μουζακίου,  του Γ.Σ.Γόμφων,  έκανε το 2-0 και πήρε  το εισιτήριο για τα σαλόνια των εθνικών κατηγοριών.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-16 , όμως στη συνέχεια οι νικητές πήραν προβάδισμα που έφθασε το 28-34 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση  κρατούσε σταθερά μια διαφορά γύρω στους δέκα πόντους και παρά την αντεπίθεση των Γόμφων στα τελευταια λεπτά κράτησε  μέχρι τέλος την νίκη , παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα  φθανοντας  δίκαια στην πολυπόθητη επιτυχία  και την άνοδο στην Γ΄Εθνικη κατηγορία.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καλιάρας με 23 πόντους  και ακολούθησαν οι Τσέλιος 20(4) και Μπράχος 16(1). Πρώτος σκόρερ για τους Γόμφους αλλα και του αγώνα  ήταν ο Ψύρρας με 26 πόντους και 4 τρίποντα.

Γόμφοι  - Αναγέννηση 68-72
Δεκάλεπτα:21-16, 28-34, 42-51, 68-72
Διαιτητές:Σταματόπουλος , Παγώνης , Πιτσίλκας (Χλωρός Ν.)
Γόμφοι :(Αλεξίου) Καγιαμανίδης 11(1), Λιάσκος, Ζαχόπουλος , Ροδόπουλος 9, Τσίγκας , Μάρκος, Οικονόμου, Κουρμέτζας 5, Ψύρρας 26(4), Στρακάτσαλος ,  Κουρέπης 17(1).
Αναγέννηση Καρδίτσας  (Παππάς-Κρομμύδας): Φαλιάκης , Μπράχος 16(1), Πανταζής , Τσέλιος 20(4), Αραμπατζής , Πεσλής , Κοβάτσεβ 8, Δράμαλης ,  Αργύρης 3, Σπανόπουλος , Νότος 2,  Καλιάρας 23.